AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

İlimizde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 100. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Sabah saatlerinde Abide Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önüne Vali Musa Işın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar ve Belediye Başkan Vekili Burhan Daşdemir’in çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı’yla devam etti.

 

Ardından Vali Işın, şehitlik defterini imzaladıktan sonra anıta karanfil bıraktı. Tören, Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programla devam etti. Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl dönümü olduğunu ve 100 yıl önce Çanakkale’de büyük bir destan yazıldığını ifade eden Vali Musa Işın, “Bu savaş imanla kazanılmış bir savaştır. Bu destanı sadece Türk’ler, Kürt’ler, Zaza’lar, Çerkez’ler Alevi’ler ve Sunniler değil bu destan Mekkeliler, Medineliler, Azerbaycanlılar, Balkanlılar, Kuzey Irak’tan, Selimiye’den, İskenderiye’den ve Mısır’dan binlerce Müslüman evladı bu savaşa iştirak etmiştir. Bu savaş bütün İslam aleminin savaşıdır. Bu savaş imanın teknolojiye ve kaba kuvvete galip geldiği bir savaştır. Bu savaş sadece milletimizin istiklal ve istikbalinin savaşı değildir. Bu savaş bütün bu coğrafyanın İslam aleminin istiklal ve istikbalinin savaşıdır. Eğer bu savaş kazanılmamış olsaydı, bu topraklar belki bir daha özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşamayacak bir hale gelirdi. Ama Allah’a şükürler olsun ki o savaşta yer alan herkes imanıyla, irfanıyla ve fiziki yapısıyla bu mücadelede yer almıştır. Çanakkale’ye gidenler görürler. Orada öğrencileri, çiftçileri, öğretmenleri ve imamları görürsünüz. O günün şartlarında topraktan kazmasını küreğini alanları görürsünüz. Çaba Tıp Merkezi’nde kalemini bırakıp gelenleri görürsünüz. 17-18 yaşında gelip orada şehit olan insanları görürsünüz. O zaman İstanbul Üniversitesi’ndeki fakültelerinde okuyan tüm öğrencilerin şehit olduğunu görürsünüz. Bu savaş sıradan bir savaş değildir. Bu savaş gerçekten milletimizin istiklal ve istikbalimizin savaşıdır” dedi.


Çanakkale Savaşı’nın iman gücüyle kazanıldığını belirten Vali Işın, “O günün şartlarında kendi canlarını feda eden, kanlarını bu toprağa dökenler bizlerin ecdatlarıdır. Bu topraklar Ahmed-i Hani’nin evlatlarının kanı ile sulanmıştır. Dolayısıyla biz kendi çocuklarımıza nereden geldiğimizi çok iyi anlatmak zorundayız. Bu topraklar herhangi bir ırkın bir inancın toprakları değildir. Bu topraklar, tüm bu topraklarda yaşayan Kürt’ü ile Çerkez’i ile Türkü ile Alevisi ve Sunnisi ile Azerisi ile Arap’ı ile herkesin toprağıdır. Bu millet dualı bir millettir. Kimse sırtını yere getiremeyecektir. Devletimiz çok güçlüdür. Biz ‘komşusu açken kendisi tok yatan mümin değildir’ inancından ve felsefesinden geldik. Böyle bir inanca sahip Peygamberin izinden giden, sünnetine tabi olan, Kur’an-ı Kerim’in buyruklarına uyan bu milletin sırtını hiç kimse yere getiremeyecektir. Gerek Çanakkale Savaşı’nda gerekse ondan önceki savaşlarda ve diğer bütün savaşlarda başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ile anıyorum” diye konuştu.


Nevruz Bayramı’yla ilgili de açıklamalarda bulunan Vali Işın, “Nevruz bütün Orta Asya cumhuriyetlerine, komşularımıza ve Türkiye’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu Nevruz Bayramı’nın da kardeşlik içerisinde geçmesini temenni ediyorum. Hepinizin Nevruz Bayramı’nı da bu vesile ile kutluyorum” şeklinde konuştu.


Vali Musa Işın’ın konuşmalarının ardından program öğrencilerin okudukları şiir ve türkülerle devam etti. İmam Hatip Lisesi tarafından sahnelenen tiyatro gösterisi ile devam eden program düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

 

Programa; Vali Musa Işın, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar, Belediye Başkan Vekili Burhan Daşdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Rıza Sönmez, Vali Yardımcıları Rıza Gençoğlu, Rasim Belge ve Taner Tengir, Jandarma Komutanı İlker Temel, Emniyet Müdürü Turgay Karabulak, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Çetin, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun,  kurum müdürleri, şube müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.