AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2 Bine Yakın Kız Öğrencimiz Eğitime Kazandırıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, 2013 yılında il genelinde yürüttükleri çalışmalar sonucunda bin 950´si kız olmak üzere toplam 2 bin 63 kişiyi yeniden eğitime kazandırdıklarını söyledi.
2 Bine Yakın Kız Öğrencimiz Eğitime Kazandırıldı

2013 yılında yapılan çalışmaları gazetecilere değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, ‘Kızların Eğitimi’ projesi kapsamında 5 adet çalıştay düzenlendiğini söyledi.

 

Kızların Eğitimi Projesi kapsamında il merkezinde okula devam etmeyen 98 kız, 20 erkek öğrencinin tekrar okula kazandırıldığını belirten Başak, “7 ilçede çeşitli nedenlerle kızlarını okula göndermeyen aileler ziyaret edilerek, 710 kız çocuğu okula kazandırıldı. 1103 kız, 93 erkek öğrencinin açık öğretime kaydı yapılmıştır. İl genelinde Alo 147 MEB iletişim hattına yapılan başvurular doğrultusunda evler ziyaret edilmiş; bu kapsamda da 20 kız çocuğu okula kazandırılmış; 19 kız çocuğunun ise açık öğretime kaydı yapılmıştır” dedi.

 

Okul aile birlikleri ve kantin gelir gider defterlerinin denetlendiğini de dile getiren Başak, “Hazırlanan tutanaklar ilgili okullara bildirilmiş ve eksikliklerin giderilmesi sağlanmıştır. UNICEF kapsamında Eleşkirt’te 4, Patnos’ta 2, il merkezinde 1 olmak üzere toplam 7 okulda gerekli düzenleme ve çalışmalardan sonra atıl durumdaki yapılar, okul öncesi etkinlik sınıfına dönüştürülmüştür. UNİCEF kapsamında yaptırılması planlanan Patnos’a bağlı Özdemir köyüne gidilerek gerekli çalışmalar ve ön hazırlıklar yapılmıştır. UNİCEF kapsamında yaptırılan 7 okul öncesi etkinlik sınıfı gezilerek denetimler yapılmıştır” diye konuştu.

 

‘Bu Benim Eserim’ projesine 165 başvuru yapılmış; il elemesinden bölgeye 138 proje ile katılım sağlandığını dile getiren Başak, 2014-2017 yılı, 3 yıllık Yatırım Taslak Programının da komisyon oluşturularak hazırlandığını belirtti.

 

Başak, “SODES 2013 başvuru döneminde 6 adet proje yazılmış olup 4 tane ile müracaat sağlanmıştır. SODES kapsamında ‘Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi’ projesi ihale süreci tamamlanarak malzeme alımı yapılmış olup, 63 okula malzeme dağıtılmış ve proje sona ermiştir. SODES kapsamındaki ‘Z-Kütüphaneler’ ile ‘Okullar Hayat Olsun’ projelerinin görünürlük, kitap ihaleleri sonuçlandırılmıştır. ‘Z-Kütüphaneler ve Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında okullarımız gezilerek ölçüler alınmış olup gerekli altyapı çalışması yapılmıştır. 10 okulumuzda TÜBİTAK bilim fuarları düzenlenmiştir. 100. Yıl Mahallesi’nde Anne Eğitim Merkezi açılarak çalışmalar başlatılmıştır. Anne Eğitim Merkezi kurulması düşünülen 3 mahalle ve okulda çalışmalar başlatılmış olup; Şerafettin Yaltkaya İlkokulu’nda hazır eğitimci ve bekleyen annelerin olmasından dolayı geçici bir ortam kurularak annelerin zaman kaybetmeden okuma yazma öğrenmeye başlaması sağlanmıştır. Yine Şerafettin Yaltkaya İlkokulu’ndaki annelerin yoğun talepleri doğrultusunda Müftülük ile işbirliğine gidilerek Anne Eğitim Merkezi’nde öğleden sonra Kur’an öğretimi yapılması sağlanmıştır. Toplu SMS için piyasa araştırması yapılarak alım sağlanmış; 2014 yılında kurumumuzun toplu SMS uygulamasını etkin bir şekilde kullanması planlanmıştır. Okul müdürlerine yönelik ‘Memnuniyet Anketi’ yapılmıştır. 14 engelli öğrenciye evde eğitim verilmektedir. 2012-2013 yılında tüm okullarda Besleme Dostu Programı Diyabet Konulu Film izletildi. İl Müftülüğünce ortaklaşa; taziye evlerinde, okullarda, pansiyonlarda eğitime verilen önem, özellikle kız çocuklarının okullaştırılması, değerler eğitimi ve imam hatip liselerinde başarıyı arttırma ile ilgili programlar düzenlendi. 800 Meslek Lisesi Öğrencisine Mesleki kariyer ve motivasyon semineri verildi” şeklinde konuştu.

 

Basın toplantısına İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları Mehmet Nuri Bilen ve Bekir Taştan da katıldı.

 

2 Bine Yakın Kız Öğrencimiz Eğitime Kazandırıldı 2 Bine Yakın Kız Öğrencimiz Eğitime Kazandırıldı 2 Bine Yakın Kız Öğrencimiz Eğitime Kazandırıldı 2 Bine Yakın Kız Öğrencimiz Eğitime Kazandırıldı 2 Bine Yakın Kız Öğrencimiz Eğitime Kazandırıldı

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.