AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Kutlamaları

Ağrı’da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen törenlerle coşkulu bir şekilde kutlandı.
23 Nisan Kutlamaları

Sabah saatlerinde Erzurum Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan kutlamalar, 15 Nisan Kapalı Spor Salonu´nda devam etti. Burada günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu alanda, hem dünyada bir ilki oluşturmakta, hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın çocuklarımıza verdiği önemi ifade ettiğini söyledi.


23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı olduğunu belirten Başak,"Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız, diye düşünüyorum.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920’yi milletin makûs tarihinin dönmeye başladığı günlerden, Yıldızın Parladığı Anlardan biri olarak kabul edebiliriz. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın öncülüğünde kurulan ve işgal ordularına karşı milli iradeyi temsil ederek Milli Mücadele’nin milli olmasını sağlayan TBMM’nin ilk oturumunu yaptığı günü, egemenliğin gelecekteki sahiplerine ve temsilcilerine yani bugünün çocuklarına armağan etmekten daha doğal ve anlamlı bir şey olamazdı. Bu da ulusal egemenliğin tecelli etmesidir. Ulusal egemenlik, yönetim yetkisinin ve hakkının millete ait olması demektir. Milletin onayı alınmadan, bu yönetme yetkisi hiçbir sınıfa, kişiye, aileye ya da topluluğa bırakılamaz. Millet, kendi kendini yönetmek suretiyle, bu hakkını kendisi kullanır. Bu nedenledir ki bir halk yönetimi olan Cumhuriyetimizin temel kaynağı milletin egemenliğidir" dedi.

 

"Bugünler birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir" diyen Başak,"Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi  konuşmalıyız, diye düşünüyorum. Bugün sizlerde gördüğüm bu heyecan bunu gerçekleştirdiğimizi göstermektedir. Türkiye Cumhuriyetine ve değerlerine sahip çıkmak demek; bu cennet vatanı dünya arenasında günümüzde, gelecekte dengeleri kendi lehine değiştirmek ve güçlü bir konuma getirmek olmalıdır. Emanete sahip çıkmak demek eğitim öğretim alanında, bilim ve teknik alanında, tıp alanında, spor alanında ve diğer bütün alanlarda uluslar arası çapta başarılar elde ederek İstiklal Marşımız eşliğinde şanlı bayrağımızı gönderlere çektirmek olmalıdır. Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla birlik olma zamanıdır.Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız" ifadelerini kullandı.           

 

Öğretmenlere seslenen Başak, "Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olmalıyız. Hem de çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatmalıyız. Çünkü; devletimize, cumhuriyetimizin temel değerlerine ve milletimizin bütünlüğüne yönelik saldırılar dün, bugün olduğu gibi, yarın da devam edecektir. Gelecek nesillerin uyanık ve bu gibi düşmanca saldırılara karşı hazırlıklı olması için onlara gerçekleri anlatmalı, yüklendikleri emanetin büyüklüğünü bugünden öğretmeliyiz."

 

Öğrencilere seslenen Başak, "Sevginin, kardeşliğin tohumlarının atıldığı bu güzel günden beklentimiz dünya geleceğinde hoşgörünün hakim olması, barışın ve mutluluğun tesis edilmesidir. Öğrencilerimiz, her şeyin baş döndürücü bir hızla değiştiği günümüzde , son derece uyanık olmalı, kendini geliştirmeli, kötü düşünce ve davranışlardan kendini arındırmalıdır. Milli ve manevi değerlerden asla taviz vermeden, çok çalışmalı hem milletine hem de insanlığa faydalı bir insan olarak, tarihe ismini altın harflerle yazdıranların safında yer almalıdır. Ertuğrul Gazi’nin, Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin , Fatih’in ,Yavuz’un, Kanuni’nin torunları olduğunu, bütün insanların kardeşlik duyguları içerisinde yaşamasını dile getiren Şeyh Ahmed-i Hani’yi tüm dünyaya anlatarak ve onlara layık olmaya çalışarak yaşamasını bilmeli ve anlatmalıdır.  Bir milletin ayakta durabilmesinin en büyük etkeninin , milli ve manevi değerlere , örf ve âdetlere sahip çıkmak, koruyup kollamak ve gelecek nesillere aktarmak olduğu, bilincinden hiçbir zaman uzaklaşılmamalıdır.  Bugün ayrışmaya değil, her zamankinden daha fazla birliğe; yozlaşmaya değil kültürlü olmaya, atalete uyuşukluğa değil dirliğe, nemelazımcılık değil uyanık ve akıllı olmaya, her türlü fitne ve fesattan uzak, tek yumruk olmaya ve her platformda yumruğumuzu masaya vuran, tüm insanlık tarafından sevilen, beğenilen, aranan ve daima önder olarak görülen bir millet olmaya gayret sarf etmeliyiz" diye konuştu.

 

Başak´ın konuşmasının ardından şiirler okundu, gösteriler yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler protokol tarafından ödüllendirilmesinin ardından kutlamalar sona erdi.

 

Törene, Ağrı Valisi  Mehmet Tekinarslan, 12. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Büker, Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenci velileri katıldı.

 

23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları23 Nisan Kutlamaları

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.