AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMALARI

Ağrı’da 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen törenlerle kutlandı.  
 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMALARI

Sabah, Atatürk Anıtı’na Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun tarafından çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Nurettin Dolgun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde hazırlanan programla devam etti.

 Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, “Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür. Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir öğretmen. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmende hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Ürünü insan olan ve başlı başına bir amaç olmaktan öte bizleri yüce gayemize ulaştıran bir vasıta olarak görüyorum öğretmenlik mesleğini. Öğretmenin vazifesi gücü nispetinde erdemli toplum gayretine katkı sağlamaktır. İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı; ama aynı zamanda en vahşi, en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibi. Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede ve diğer hemcinslerinin haklarına tecavüz etmesinin engellenmesinde birinci derecede etkilidir. Öğretmen işlevini yerine getirirken bu önceliği asla ihmal etmemelidir. Bir insanı kötülüklerden alıkoyup iyiliğe sevk etmek, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlıdır. Sözü icra ettiğimiz mesleğin ne kadar onurlu yüce bir gayeye hizmet ettiğini göstermesi bakımından anlamlıdır. Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde, bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yenide kuşanmalıyız. Kazanılması gereken asıl büyük servet; para, şöhret ve makamdan öte erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi ve ruhumuzu en büyük erdemlerle tezyin ve teçhiz etmeli ve bu amaçlardan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakar ve cefakar öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. Öğretmen yalnız okul içinde değil özel hayatın ve toplum karşısında da bir öğretmen ve eğitimcidir. Öğretmen için evvela öğrencilerine kazandırması gereken yüksek vasıfları bizzat kazanmış olmak, buna ömrü boyunca gayret etmek vicdani bir vecibe ve insani bir vazifedir. Öğretmenlik mesleği daima yeni görüş ve davranışlara yakından vakıf olmayı gerektiren, kendini her an kontrol altında tutmayı ve sık sık muhasebeye çekmeyi gerektiren bir sanattır. Her mesleğin kendi çapında toplum üzerinde bir etkisi vardır, fakat öğretmenlik mesleği doğrudan doğruya toplumun öz unsuru hazırlayan, dolayısıyla cemiyetin bileşimini hazırlayıp mayasını kuran hamurunu yoğuran işçiliktir. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımızı rahmetle yad ediyor, emekli olanlara hayırlı ve sağlıklı uzun ömürler diliyor, görevde olanlara başarılı ve mutlu bir hayat temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

 Dursun’un konuşması ardından program Öğretmenler Günü sunumu, tiyatro gösterisi, aday öğretmenlerin yemin töreni, öğretmenler korusundan müzik dinletisi, emekli öğretmenlerin hizmet ve şeref belgelerinin takdim edilmesi, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve öğretmenler arası voleybol turnuvasında dereceye giren okullara ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

 Programa Vali Musa Işın ve eşi Tuba Işın, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Rıza Sönmez, Vali Yardımcısı Sedat İnci, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, Milli Eğitim Müdür yardımcıları Yakup Turan ve Neriman Karakoç, kurum müdürleri, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

24-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-2015

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.