AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5. BOĞAZİÇİ İLKOKULU TÖRENLE AÇILDI

Tezeren köyünde yapımı tamamlanan 5. Boğaziçi İlkokulu törenle hizmete açıldı.
5. BOĞAZİÇİ İLKOKULU TÖRENLE AÇILDI

Açılış töreninde konuşan Işın, özellikle eğitim alanında hizmet etmenin ülkenin önceliklerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

 Cehaleti ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Vali Işın, “Gerçekten toplum, eğitim açısından bir yere gelecekse bunu ancak eğitim yoluyla halledebilir. Başka bir şekilde bizim halletmemiz mümkün değil. Biz cehaleti ortadan kaldırsak, fakirliği, geri kalmışlığı, ayrılıkçı ve yanlış düşünceleri de ortadan kaldırırız. Bizim her şeyden önce eğitim alanında Türkiye ´nin çok ciddi bir hamle yapması gerekiyor. Bu konuda çok ciddi gayretlerimiz var. Ülke genelinde olduğu gibi Ağrı´da da çok ciddi katkılarımız, yatırımlarımız ve hizmetlerimiz var. Kentte 76 tane okul inşaatı devam etmektedir. Bu okullarımız bittiği taktirde derslik başına 24 öğrenci düşecektir. Bugün İstanbul, Ankara ya da Anadolu´nun herhangi bir kentinde zannetmiyorum ki 30´un altında bir öğrenci bulasınız, mümkün değildir”dedi.

 İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun ise,” Okulumuz 1 anasınıfı,  4 derslikli ilkokul ve bir  spor  salonundan  oluşmaktadır.  Okulumuzun temeli Valiliğimizce 198 bin liraya mal edilmiş, temelin dışındaki  kısmı Boğaziçi Mezunları  Derneği tarafından  tamamlanmıştır. Derneğimiz bunun haricinde 9 derslikli Tezeren Ortaokulu, Güvendik Köyüne 3  derslikli, Çat Alipaşa Köyüne  4  derslikli ve Oğlaklı Köyüne  5  derslik  olmak  üzere  toplam  26  derslik  yapımını  gerçekleştirmişlerdir. Bu vesile ile derneğimize MEB camiası olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Okulumuzda 17  öğretmen  görev yapmakta  olup 332 öğrencimiz  eğitim  görmektedir. 9 köyün öğrencileri de burada eğitim görmektedirler. Okulumuzda Hafta  sonu  kurslarımıza 63  öğrenci  devam etmektedir. Bu kurslar parasızdır. İl çapında  bu  kurslarımıza  sistem  üzerinden  başvuran  öğrenci  sayımız  40 bin 845’tir.Bütün  öğrencilerimizi  bu  nimetten  faydalandırmak  istiyoruz. Cumartesi ve Pazar günleri öğretmenlerimiz okullara gelerek kurs vermektedirler.Devletimiz Allah’a  şükür  çok  güçlüdür. Eğitime bütün  imkanlarını  seferber  etmiştir. 19 bin 270 öğrenci  taşıyor  ve  öğlen  yemeği  veriyor,  akşam  evine  bırakıyor. Bunun bedeli   25 milyon 355 bin TL´dır.  Bin 463 araçla taşımaktadır. 10 bin  civarında  öğrenciyi  pansiyonlarda  barındırıyor  ve  her  türlü  ihtiyacını  karşılıyor. 1 bin  okulda  9 bin  civarında  öğretmeniyle hizmet  veriyor. 12125    ton    kömür, 275 ton odun alıyor,  bu  sadece  ilk  ve  ortaokullara. Bedeli 7.880 lira. Sınıf  öğrenci  sayıları  az  olsun daha kaliteli  eğitim  yapılsın  diye  70  okul  920  derslik  3200  kişilik  yurt  yapıyor, bütün bunları  çocuklarımızın  daha  iyi  sağlıklı  bir  eğitim  alsınlar  diye  yapıyor.Veli  olarak  sadece  bizlere  düşen  çocuğumuza  sahip  çıkmak  ve  onu  desteklemek. Sizlerden  istediğimiz  bu  yapılan  hizmetlerin  heba  olmaması  için  öğrencilerimizi  zamanında  gönderelim. Devamsızlık  yapmalarına  başka  şeylerle  meşgul  olmalarına  izin  vermeyelim. Okulumuza, öğretmenimize  manevi  destek  verelim. O zaman  bizlerin  gücüne güç  katmış  olacaksınız  ve  bunun  olumlu  yansımasını  görmüş  olacaksınız. Bu  duygu  ve  düşüncelerle  yapılan  ve  hizmete  giren  okulumuzun  hayırlara  vesile  olmasını  diliyor, Boğaziçi Mezunları Derneğimize  bu  hizmetlerinden  dolayı  Eğitim  Camiası  adına  şükranlarımızı  sunuyor,  başka  projelerde  görüşmek  temennisiyle  hepinize  saygılar  sunuyorum”dedi.

 Yapılan konuşmaların ardından okulun açılışı gerçekleştirildi.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.