AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AĞRI´NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97. YILI

Ağrı’nın düşman işgalinden kurtarılışının 97. yıldönümü programında konuşan Vali Musa Işın: “Son 12 yıldır devlet ile halk arasındaki duvar ortadan kaldırıldı”
AĞRI´NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97. YILI

Ağrı´nın düşman işgalinden kurtarılışının 97. yıldönümü nedeniyle etkinlikler düzenlendi. 

 

  Erzurum Caddesindeki Atatürk Anıtı´na çelenk bırakılması ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan tören, Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam etti. Törende konuşan Vali Musa Işın, Ağrı´nın kurtuluşunun 97. yılını geride bıraktıklarını belirtti.

 

Rusların ve Ermenilerin bölgede bir işgal hareketine giriştikleri yıllarda büyük zulümlerin yaşandığını ifade eden Vali Işın, “Zulüm karşısında bölge halkının büyük bir kısmı muhacirdir. Ermeni ve Rusların işgaliyle ilgili büyüklerimizden çok hikaye dinledim. Büyüklerimiz, yolda çok insanın öldüğünü söyledi. Gidenlerin orada çok acı ve ıstırap çektiklerini yine büyüklerimizden duyduk. Bir kısım insanların orada vefat ettiklerini biliyoruz. 6 yıl sonra geri döndüklerinde köyde taş üstünde taş kalmadığını görüyorlar ve tekrar köyü inşa ediyorlar. Adıyaman´a gittim, orada Erzurum ve Ağrılıların olduklarını söylediler. Onlar da oraya muhacir olarak gitmiş, oraya yerleşmiş ve bir daha geri dönmemişler. Dolayısıyla o dönemlerde çok büyük ıstırap yaşanmıştır. O yıllarda Ermeniler daha çok katliam yaptı” dedi.

 

  Bu bölgenin acı ve ıstıraplarla zamanını ve ömrünü geçirmiş bir coğrafya olduğunu dile getiren Vali Işın, “Bazı yerlerde devlet ile millet arasına duvar örüldü çeşitli problemler ortaya çıktı. Biz de toplu olarak o problemleri yaşadık. Ama çok şükür son 12 yıldır devlet ile halk arasındaki duvar ortadan kaldırıldı. Çok mesafe kat edildi. Artık devlet halk için var. Bütün kurum ve kuruluşlar, devlet ve mekanizmalar halkın huzuru ve selameti için, mal ve can güvenliğini sağlamak için vardır. Devlet ile millet arasındaki bağ ne kadar sağlam olursa o kadar sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir yönetim ortaya çıkar. Artık halkın hizmetinde olan bir devletten bahsediyoruz. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Allah birlik ve bütünlüğümüzü muhafaza etsin. Huzur ve sağlık içerisinde yaşamayı nasip etsin” diye konuştu.

 

  Vali Işın’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudu, halkoyunu gösterisi yapıldı, öğrencilerden oluşan koro, yöresel türküleri seslendirdi. Programda daha sonra okullar arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödül verildi.

 

Kutlamalara Vali Musa Işın, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar, vali yardımcıları Rıza Gençoğlu ve Taner Tengir, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.