AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Alo 147 İle Yeniden Okullu Oldu

Ağrı´da ailesi tarafından okula gönderilmeyen Ferda Ergişi, Milli Eğitim Bakanlığı´nın Alo 147 hattını arayarak yardım istemesi üzerine tekrar okula kazandırıldı.
Alo 147 İle Yeniden Okullu Oldu

İl merkezinde ailesiyle yaşayan 16 yaşındaki Ergişi, hem maddi imkansızlıklar hem de çevrenin baskısından dolayı okula gönderilmediğini söyleyerek, Ağrı´da kendisi gibi okula gönderilmeyen çok sayıda genç kız olduğunu ve bunun sebebinin daha çok geleneksel kurallar olduğunu belirtti.

 

Ortaokuldan sonra ailesinin okula devam etmesine izin vermediğini anlatan Ergişi, "Çok üzülüyordum. Son çare olarak Alo 147 hattını aradım ve Milli Eğitim Müdürümüz gelip ailemi ikna etti. Şimdi eğitimime kaldığım yerden devam ediyorum. Çok mutluyum. Böyle olmasaydı belki de bir iki yıl sonra beni evlendireceklerdi" dedi.

 

Yaşadığı çevrede kadınların çok zor şartlarda olduğunu ve her şeye katlanmak zorunda kaldığını ifaden eden Ergişi, şöyle devam etti: "Ekonomik özgürlükleri olmadığı için ya baba evine ya da eşlerine bağımlı yaşıyorlar. Ben bunları çevremde görüyorum, o yüzden okumak istedim. Ben de onlar gibi erken yaşta evlenip mahkum gibi yaşamak istemiyorum. Babam hasta olduğu için çalışmıyor o yüzden çok maddi sıkıntılar yaşıyoruz. Ailemin beni okula göndermemesinin en büyük sebebi de maddi sorunlardı ama ben de arkadaşlarım gibi okula gitmek istiyordum. Arkadaşlarım bana 147 hattını aramamı ve onlardan yardım isteyebileceğimi söylediler. Ben de aradım ve Milli Eğitim Müdürümüz gelip ailemi ikna etti. Sonra benimle ilgilenmesi için rehber öğretmen görevlendirildi. Şimdi Ağrı İmam Hatip Lisesi´ne gidiyorum. Çok mutluyum. Okulum bitince hemşire olmak istiyorum."

 

"AĞRI´DA 2012 YILINDA 470 ÖĞRENCİYİ OKULA KAZANDIRDIK"

 

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak da kız çocuklarının eğitime kazandırılması ve yeniden okula gönderilmesi için başlatılan Kızların Eğitimi Projesi 1 (KEP 1) kapsamında ülkenin her yerinde çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü ifade etti.

 

KEP 1´in Türkiye genelinde 18 ilde uygulandığını ve bu illerden birinin de Ağrı olduğunu belirten Başak, "Projenin asıl amacı, öncelikle kız çocuklarının okullaşma oranını arttırmak, aile baskısından dolayı okula gönderilmeyen kız çocuklarımızı yeniden okula kazandırmak ve onların mesleki hayata atılmalarını sağlamaktır" şeklinde konuştu.

 

Buna en güzel örneğin Ferda olduğunu anlatan Başak, şunları kaydetti: "Kendisi bize Alo 147 hattıyla ulaşarak yardım istedi. Biz de gerekeni yaptık ve kızımızın yeniden eğitimine devam etmesini sağladık. Tabi bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Burada yaşayan annelerimizin ve bacılarımızın aslında okumak istediklerini ancak aileleri tarafından değişik sebeplerden dolayı okula gönderilmediklerini görüyoruz. Ailelere ziyaretlerde bulunuyoruz. Bu ziyaretlerimiz sırasında şunu görüyoruz, kız çocuklarının okula gönderilmemelerinin altında birçok sebep yatıyor. Bunun başında geleneksel yapı ve kız çocuğu okuyup da ne olacak mantığıydı, maddi imkansızlıklar, barınma sorunu ve çevrenin baskısı geliyor. Biz de ailelerimize diyoruz ki bunlar aşılamayacak sorunlar değildir."

 

Başak, aydınlık yarınlar için eğitimli annelere ihtiyaç olduğunu ve bunun için de kız çocuklarının eğitimden mahrum bırakılmaması gerektiğini ifade ederek, "KEP 1 projesi kapsamında 2012 yılında 470 kızımızı okula kazandırdık. Alo 147 aracılığıyla bize ulaşan 6 öğrencimizi okula gönderdik. Yine yaşı itibariyle örgün eğitime gidemeyen 464 öğrencimizi de açık öğretime yazdırdık. Bu proje her şeyden önce bir farkındalık projesidir" dedi.

 

Alo 147 İle Yeniden Okullu Oldu

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.