AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI

İlimizde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı. 
CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI

Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Musa Işın, 12. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Rıza Sönmez,  Vali yardımcıları Sedat İnci ve Abdullah Seçkin Koçak, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

 Törende konuşan Vali Musa Işın,“Cumhuriyetin ilanına giden yolun nasıl bir yol olduğunu burada hepiniz biliyorsunuz. Bizim ecdadımız çok zor ve çetin şartlarda 1923’e geldi. Rus Harbi’yle birlikte silsileler halinde devam eden savaşlarla balkan savaşları, Birinci Dünya Harbi, Kurtuluş Savaşı uzun ve çetin bir savaştan sonra artık yılmış, bıkmış olan bir halkın gelip dayandığı son tarih 29 Ekim 1923’dür. Biz o günkü şartları bilmezsek bugünün de tasavvurunu yapamayız” dedi.

  Türk milletinin istikbaline ve istiklaline düşkün olduğunu ifade eden Ağrı Valisi Musa Işın, “Özellikle genç kardeşlerimizin, çocuklarımızın bugünün sahip olduğu şartları ve nimetleri müdrik olabilmeleri için o zamana gitmemizde bu manada çok ehemmiyet vardır. Tarihi şuura bizim bu manada sahip olmamız lazım ki geleceğimizi ona göre tasavvur edelim. O günün şartlarında, çok zor şartlarda dedelerimiz, emin olun kimisi varsa bir çift öküzünü, kimisi koyununu, kimisi yatağını vermiştir. Kadınlarımız elinde ne varsa, kimin neyi varsa vermiştir. Çok büyük bir fedakarlık yapılmıştır. Çok şükür Atatürk´ün önderliğinde Anadolu´dan başlatılan hareket gelmiştir ve önce 23 Nisan 1920´de Türkiye Büyük Miller Meclisi kurulmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin önderliğinde Kurtuluş Savaşı başlatılmıştır. En zor şartlarda dahi bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların sığındığı, başvurduğu yer milli iradedir. Halkımızın iradesidir. Halkımızın iradesiyle, maddi ve manevi gücüyle Kurtuluş Savaşı başlatılmıştır. Biz halkımızın iradesi ile bugüne gelmişizdir. Milli iradeye dayanan istiklalini ve istikbalini düşünen, halkın iradesine dayanan bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. En zor şartlarda dahi Kürd’üyle, Türk’üyle, Çerkez’iyle, Laz’ıyla herkes kadın, erkek, çocuk demeden bu mücadeleye katılmıştır. Tek sermaye vardır. İnanç ve iman. Ne para pul, ne güç vardır. Ama imanın gücüyle bu halk milli iradesini kullanarak istiklalini tekrar kazanmıştır. Yeni bir devlet olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada bunun kıymetini bilelim. Geldiğimiz bu noktada Türkiye Cumhuriyeti´nin bugünkü şartlarında 76 milyonuyla müreffeh bir Türkiye vardır” şeklinde konuştu.

  Kurtuluş ve İstiklal savaşlarında yıkamadıklarını ve yapamadıklarını bugün farklı yöntemlerle yapmaya çalışan dış güçlerin olduğunu söyleyen Vali Işın, "Bu millet imanı, irfanı, vicdanı ve fazileti ile bu tehlikeyi de bertaraf edecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İslam âleminin ve kendi coğrafyasının tek yıldızıdır. Allah bu devleti koruyacaktır. Allah bu millet ile beraberdir. Çünkü bu millet Peygamberin milletidir. Bu ordu Peygamberin ordusu Mehmetçiktir. Allah bu bayrağı hiçbir zaman yere indirmeyecektir. O günün şartlarında hayatlarını bizim için feda edenleri minnetle yad ediyoruz” dedi.

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen tören,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesiyle son buldu.

Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.