AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelli Çocuklara Evde Eğitim Veriliyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nce engellerinden dolayı okula gidemeyen çocuklara, evlerinde eğitim verilmeye başlandı.
Engelli Çocuklara Evde Eğitim Veriliyor

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Ağrı Valiliği´nin desteğiyle başlattıkları uygulamayla, müdürlük olarak belirledikleri öğretmenlerin engelli çocukların evlerine giderek eğitim verdiğini söyledi.

 

Uygulamayla engelli çocukların eğitimlerinden geri kalmamalarını hedeflediklerini ifade eden Başak, tahsis ettikleri araçla öğretmenlerin eğitim vermek için engelli öğrencilerin evlerine giderek, eğitim verdiklerini belirtti.

 

Engelli öğrencilerin evlerinde sık sık ziyaret edildiğini anlatan Başak, şöyle devam etti: "Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kentte bir ilke imza attık ve okula gidemeyen engelli çocuklarımıza evde eğitim imkanı sağladık. 4 engelli çocuğumuzun eğitimlerinden geri kalmamaları için öğretmenler görevlendirdik. Bu çocuklarımız, okula giden normal çocukların aldığı tüm dersleri alıyorlar. Karne gününde de karnelerini vereceğiz. Bu her şeyden önce bizim asli görevimizdir."

 

Bu çalışmanın diğer engelli çocukların eğitilmesi için örnek teşkil ettiğini ifade eden Başak, şunları kaydetti: "Çalışmanın ilk adımını atan Berfin Akyol kızımızın eğitimini yerinde incelemeye geldik. Burada çok güzel bir tablo ortaya çıktı. Berfin´in anne ve babası bu konuda çok duyarlı davranarak bize ilk dilekçeyi veren aile oldu. Biz de bu talebi değerlendirerek gereken çalışmaları başlattık. Valiliğimizin de desteğini alarak öğretmen arkadaşlarımızı görevlendirdik ve bir program dahilinde bu arkadaşlarımız gelip haftada 10 saat bu çocuklarımıza ders veriyorlar. Bu durumda olan bütün ailelere sesleniyorum. Bize ulaşın biz de Valiliğimizin de desteğiyle çocuklarımızın eğitimi için her türlü desteği vermeye hazırız."

 

Başak, engelli öğrencilere evde eğitim şansı vererek onları hayata kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Bu çocuklarımıza sırf okul havasını teneffüs ettirmek, diğer normal çocuklardan ayrı olmadıklarını hissettirmek için öğretmenlerimiz, onlara okul üniforması giydirerek ders veriyorlar. Ağrı ilimizde Berfin gibi daha nice çocuklar vardır. Onlara sahip çıkıp hayata kazandırmamız lazım" dedi.

 

-"ENGELLİ ÇOCUKLARI EĞİTEREK TOPLUMA KAZANDIRMAYI AMAÇLIYORUZ"-

 

Bunun için Ağrı Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü´nün engelli çocukları evde eğitimle geleceğe hazırlamak için ciddi bir çaba içerisinde olduğunu anlatan Başak, şunları kaydetti: "Bugün de Berfin kızımızı ziyaret edip, evde nasıl bir eğitim gördüğünü yerinde incelemek, varsa eksiklikler bunların giderilmesi için gerekeni yapmak için geldik. Gördüğümüz tablo örnek bir tablo. Bu çocuklarımızın geleceği bizim elimizde. Biz de yetkililer olarak, bu çocukların eğitimi için her zaman destek olmaya devam edeceğiz."

 

Vali Yardımcısı Ercan Ateş ise engelli çocukların eğitilerek topluma kazandırılmasını amaçladıklarını söyledi.

 

-"EVDE EĞİTİM ÇOCUĞUMUN GELİŞİMİNE KATKIDA BULUNDU"-

 

Evde eğitim alan 8 yaşındaki Berfin Akyol´un annesi Remziye Akyol da Berfin´in 4 yıldır fizik tedavisi gördüğünü belirterek, evde eğitimle kızının gelişiminde büyük ilerleme gördüğünü söyledi.

 

Akyol, uygulamayla Berfin´in eğitiminden eksik kalmadığını belirterek, şunları kaydetti: "Berfin´in beyinciğinde sorun var 4 yıldır fizik tedavi görüyor. Kızımın engelli olması onun eğitim görmesine engel değil diye düşünerek Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü´ne Berfin´in evde eğitim görmesi için başvurdum. Onlar da daha önce böyle bir taleple hiç karşılaşmadıklarını söyleyerek dilekçe vermemi ve talep olması halinde bana bilgi vereceklerini söyledi. Ben de dilekçe bıraktım ve kısa bir süre sonra bana geri döndüler. Berfin´in evde eğitimi için öğretmen gönderdiler. Berfin eskiden konuşamıyordu, yemeğini kendisi yiyemiyordu ama yaklaşık 2 aydır gördüğü evde eğitim sayesinde Berfin´de büyük gelişmeler görüyorum, bu da beni çok mutlu ediyor."

 

Berfin´in artık konuşmakta zorlanmadığını, kendini ifade edebilecek seviyeye geldiğini ifade eden Akyol, çocukları bu durumda olan anne ve babaların çocuklarının gelişimi için böyle bir hizmetten faydalanmaları gerektiğini kaydetti.

Engelli Çocuklara Evde Eğitim Veriliyor Engelli Çocuklara Evde Eğitim Veriliyor Engelli Çocuklara Evde Eğitim Veriliyor Engelli Çocuklara Evde Eğitim Veriliyor Engelli Çocuklara Evde Eğitim Veriliyor Engelli Çocuklara Evde Eğitim Veriliyor

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.