AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Goncalı Ortaokulu Öğrencilerinden Milli Eğitim Müdürü Başak’a Ziyaret

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) girecek öğrencilerine yönelik moral motivasyon etkinlikleri düzenleniyor.
Goncalı Ortaokulu Öğrencilerinden Milli Eğitim Müdürü Başak’a Ziyaret

Eleşkirt ilçesinde Goncalı Ortaokulu 8 sınıf öğrencileri İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak’ı makamında ziyaret etti. Şube Müdürü Nevzat Kaya, Goncalı Köyü Muhtarı M.Sıddık Yıldız, Goncalı Ortaokulu Müdürü Nuriye Demiroğlu ve 8 sınıf öğrencilerini kabul eden  İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak öğrencilerle bir süre sohbet etti.


Sınavdan önce öğrencilerin nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatan Başak, öğrencilere önerilerde bulundu. Başak, ”Kaygının asıl kaynağı sınav değil, sınav hakkındaki yorumunuzdur. Olumsuz düşüncelere odaklanmayın. Olumsuz düşünceler olumsuz duyguları getirecektir. Geçmişteki başarılarınızı hatırlayın ve bu başarıları tekrarlayabileceğinizi düşünün. Zihin; pozitif mesajları, net bir şekilde dile getirilirse algılamaktadır. O nedenle “yapamam, edemem, başaramam, ne yapacağım” gibi sözleri kullanmak yerine; “yapacağım, başaracağım, üstesinden geleceğim” gibi cümleleri sık sık tekrarlayın. Sınava birkaç gün kala çok fazla ders çalışmayın. Arkadaşlarınızla veya ailenizle eğlenceli vakit geçirin. Kaygınızı arttıracak kişilerle sohbet etmeyin, motivasyonunuzu artıracak kişilerle sohbet edin. Beslenme alışkanlıklarınızda ani değişiklikler yapmayın. Her besin grubundan yeterince alarak vücut direncinizi koruyun. Bu sınavın tamamen bir bilgi ölçme mekanizması olduğunu, kişiliğinizi ve değerinizi ölçmediğine inanın” dedi.


Ailelere de önerilerde bulunan Başak, “Bu sınavda göreceğiz seni, başarısız olursan sonuçlarına katlanırsın”, “Sınavı kazanamazsan bütün emeklerimiz boşa gider” gibi sözlerle çocuğunuzu korkutmayın. Evde olağanüstü bir ortam ve durum varmış gibi davranmayın. Çocuğunuza sınav öncesi aşırı ilgili, alakalı ya da sinirli davranmayın, her zamanki gibi davranın. Çocuğunuzun sakin olmasını istiyorsanız önce siz sakin olun. Sınavlar hayatın her kademesinde olacaktır, sınav uğruna çocuğunuzla olan ilişkilerinizi bozmayın, yapamayacağınız tehditlerde ya da vaatlerde bulunmayın. Çocuğunuzun eğilimlerini ve potansiyelini tanımaya çalışın. Onu olduğu gibi kabul edin, zorlamayın. Başkaları ile çocuğunuzu kıyaslamayın ve aldığı puanları karşılaştırmayın. Yaşadığı kaygıları küçümsemeyin, önemsemezlik etmeyin, onu dinleyin. Çocuğunuzun sınava dair olumsuz düşüncelerini fark edin, onunla konuşup olumlu ifadeler ile onu rahatlatın” diye konuştu.


Başak konuşmasının ardından öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Daha sonra öğrenciler Şemsi Türk Anadolu Lisesi, Ağrı Anadolu Lisesi ve Hüseyin Celal Yardımcı Lisesi’ni ziyaret ederek, bölümleri gezdi.  SBS sınavı öncesi öğrencilere yönelik moral motivasyon etkinlikleri çerçevesinde gezi ve ziyaretlerin devam edeceği belirtildi.

 

Goncalı Ortaokulu Öğrencilerinden Milli Eğitim Müdürü Başak8217a ZiyaretGoncalı Ortaokulu Öğrencilerinden Milli Eğitim Müdürü Başak8217a ZiyaretGoncalı Ortaokulu Öğrencilerinden Milli Eğitim Müdürü Başak8217a ZiyaretGoncalı Ortaokulu Öğrencilerinden Milli Eğitim Müdürü Başak8217a Ziyaret

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.