AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Atmaca ailesi tarafından yaptırılacak olan 32 derslikli “Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi” ve 200 öğrenci kapasiteli “Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu”nun temel atma törenine katıldı.
Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, “Ağrımızın yetiştirdiği iş adamı merhum Hayrettin Atmaca’nın sağlığında yapılmasını vasiyet ettiği Kız İmam Hatip Lisesi ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Pansiyonu’nun temel atma törenine hoş geldiniz. Ağrı ilimizde İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrencilerimizin ortaöğretim okullarımızda okuyan öğrencilerimize oranı % 22 civarındadır. Halkımızın bu teveccühüne karşılık vermek üzere Hamur ilçemiz hariç tüm ilçelerimizde İmam Hatip Liseleri açılmıştır. Doğubayazıt, Patnos ve Tutak ilçelerimizde de ikinci İmam Hatip Liseleri açılacaktır. Halkın büyük destekleriyle kurulan İmam Hatip Liseleri son yıllarda devletimizin katkılarıyla sayıları çoğalmış ve devlet millet kaynaşmasının en güzel örneklerinden bir tanesi verilmiştir. İşte bu örneklerden bir tanesi de Valiliğimiz ile Atmaca Elektronik Ticaret A.Ş. arasında imzalanan protokol gereğince yapılacak olan Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi’dir. Okulumuz 38.827 m²’ lik arsa üzerinde, bina oturma alanı 2.780 m² üzerine kurulu Bodrum dahil 5 katlı ve toplam 14.559 m² inşaat alanına sahiptir. 32 derslikli Kız İmam Hatip Lisesi binası içerisinde 4 adet Laboratuvar, 378 kişilik Kapalı spor Salonu, 416 kişilik Konferans Salonu olacaktır. Ayrıca 67 odadan oluşan ve her odada 3 Öğrencinin kalabileceği toplam 201 öğrencilik modern pansiyon binası, araç otoparkı, tören alanı, basketbol ve voleybol sahalarının bulunacağı okulumuzun en önemli özelliklerinden bir tanesi de, öğrencilerimiz okulun dışına çıkmadan pansiyona geçiş yapabilecekler ve yine çıkmadan kapalı spor salonuna da ulaşabileceklerdir. Temel atma töreni nedeniyle tekrar hoş geldiniz diyor bu vesile ile bu okulun ilimize gelmesindeki katkılarından dolayı Hayrettin Atmaca’yı rahmetle anarak , okulumuzun ülkemize, Ağrımıza hayırlar getirmesi dileğiyle saygılar sunuyorum” dedi.

 

Atmaca Elektronik Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu adına Adem Atmaca, “Şu anda hemen hemen Ortadoğu’daki tüm Müslüman ülkelerin içinde bulunduğu sıkıntıların temeli, maalesef cehaletten kaynaklanıyor. Ülkemiz belki 2. Dünya Savaşı’na katılmadı, ama katılıp tamamen yerle bir olan ülkeler bizi geçmiş durumda. Bunun sebebini düşününce bence en önemli sebebi biz 1. Dünya Savaşı’nda ülkemizdeki mevcut binaları değil de beyin gücümüzü kaybettik. Diğer ülkeler fabrikalarını filan kaybetti. Onları yapmak kolay ama insan yetiştirmek maalesef çok zor. İnşallah iyi yolda gidiyoruz, inşallah bu tür yatırımların sayısı artar. Tabi burada hepimize çok iş düşüyor. İnşallah ülkeyi daha ileriye götürecek insanlar burada yetişir. Hayrettin Atmaca bize büyük bir yük bıraktı, emanetlerine sahip çıkmayı inşallah Allah nasip eder, hepinizin dualarını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Vali Dr. Mehmet Tekinarslan, Ağrı insanları itibarıyla çok derece şanslı bir ilimiz. Bütün vatandaşlarımız birlik, beraberlik, huzur içinde Ağrı´nın geleceğini birlikte inşa etmenin çabası içindeyiz. Hayrettin Atmaca çok değerli hemşehrimizi huzurlarınızda bir kez daha rahmetle anarken insanların kendilerinin öldüğünü ama insanlığa yaptığı eserlerin sonsuza kadar yaşayacağını ifade etmek istiyorum. Allah kısmet ederse bu arazinin güney kısmında değerli hemşehrimiz Şinasi Ünsal´ın erkek İmam Hatip Lisesinin temelini önümüzdeki günlerde atmayı planlıyoruz. Ağrı’ya devlet olarak 2013 yılı içerisinde sadece eğitim alanında yürüttüğümüz faaliyetlerin proje karşılığı şuanda 90 milyon lira. 478 adet derslik yapmaktayız, bunlardan 10 tanesini bir aya kadar hizmete açacağız. Sadece devlet yatırımları ile Ağrı ilinin derslik ihtiyacını kısa sürede karşılamamız mümkün değildir. Ağrı’da eğitime gönül vermiş hemşehriler sahbiyiz. Onların katkılarıyla inşallah eğitimi çok daha üst seviyelere taşımak azmindeyiz. 2003-2013 döneminde 10 yıllık bir periyotu ele aldığımızda, Ağrı’da derslik sayısının yüzde 80 arttığını görüyoruz. Öğretmen açığımız büyük ölçüde kapanmış olmakla birlikte hala eksiklerimiz var. Fakat eğitimde en temel sorunumuz Orta öğretimdeki okullaşma oranımız. Türkiye ortalamaları yüzde 70´ e yaklaşırken bu oran Ağrı’da yüzde 35 seviyesinde kalmış durumda. Bu bize şunu gösteriyor. Çocuklarımıza belli bir düzeyde yüzde 98´e yakın ilkokullarda eğitim veriyoruz. Ancak ondan sonrası ile ilgili gerek genel eğitim, gerek mesleki eğitimde çocuklarımızın büyük bir kısmına bu eğitimi henüz sunamıyoruz. İnşallah devletimizin Ağrı üzerinde yapacağı eğitim yatırımlarının, hemşehrilerimizin katkılarıyla bütünleşmesi çerçevesinde orta öğretimde de yüzde 35 olan okullaşma oranını hızla daha üst seviyeye taşıyacağız. Burası bir kız İmam Hatip Lisesi olacak, yüzlerce öğrencimiz 32 derslik de eğitim görecek. Sosyal imkanları, spor tesisleriyle birlikte çok modern bir imam hatip lisemiz olacak. Tabi okullaşmada genel olarak yüzde 35 olmakla birlikte kız öğrencilerimizde bu seviye daha da aşağıya iniyor. Belki de yıllardır yaşadığımız kavga ortamının temelinde yatan cehalettir. Bu cehalette en fazla pay sahibi olanda kızlarımızı yeterince eğitim kurumlarıyla buluşturamamış olmaktır. Gün bugündür diyoruz. Bütün gençlerimizi, geleceğimizi değerli hemşehrilerimizin, devletimizle birlikte inşa edeceği bu eğitim kurumlarında aydınlatmayı düşünüyoruz. Bu eğitim yuvasının en kısa zamanda vücut bulacağını inanıyoruz” dedi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Merhum Hayrettin Atmaca Ağrı’da pek çok okul ve başka tesisler de yaptırmış. Ailesi de bu geleneği devam ettiriyor. Kendilerini huzurlarınızda tebrik ediyorum. Bütün aile fertlerine teşekkür ediyorum. Ağrı’da çok gurur duyduğum bir şeyi de bütün samimiyetimle ifade etmek istiyorum. Burada hayır işlerinde bir yarışı gördüm. Birçok aile, birçok güzel isim, Ağrılılar, şehirlerine bağlılıklarını gösteriyorlar ve hayır işinde bir yarış halindeler. Bu güzel faaliyetlerin başka illerimize, başka şehirlerimize de örnek olmasını istiyorum. Bugün temelini attığımız 32 derslikli Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi laboratuvarları, kapalı spor salonu, 400 kişilik konferans salonu, pansiyon binası ve spor tesisleriyle son derece güzel bir okul olacak. Böyle okullarımız öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap veren biçimde yapılıyor. Bu son derece memnuniyet vericidir. Çünkü eğitim tek yönlü, tek boyutlu yapılamaz. Eğitim, sosyal faaliyetleriyle hayatın içinde yer alan ve hayata hazırlayan bir süreçtir. Bu nedenle hükümet olarak tüm şehirlerimizde okullarımızın fiziki alt yapısını güçlendiriyoruz, çevre düzenlemesini yapıyoruz. Öğrencilerin sportif ve kültürel ihtiyaçlarını dikkate alarak eğitim mekânları oluşturuyoruz” diye konuştu.

 

Ağrı’da yapılan yatırımları da anlatan Bakan Yazıcı, “Ağrı’da 2003 yılından başlayarak 2012 yılı dahil toplam 599 milyon 940 bin liralık milli eğitim yatırım harcaması yapılmıştır. Ağrı’nın 2012 Yılı İl Yapım Programı’nda 158 proje devam etmektedir. 2013 yılında 13 milyon lira ödenek gönderilmesi planlanmaktadır. Ağrı’da 2002 yılı sonunda derslik sayısı 2 bin 27 idi. 2003-2013 arasında 2 bin 727 yeni derslik yaptık, yani 2002’ye kadar yapılandan daha fazla derslik yapmışız. Bugün Ağrı’da toplam derslik sayısı 4 bin 754’tür. 2003 yılına kadar Ağrı’da okullarda bilgisayar yok denecek kadar azdı. 2003-2013 yılları arasında buradaki okullarımıza 8 bin 440 adet bilgisayar gönderdik. 151 bilgisayar teknolojisi sınıfı kurduk. Sadece 2012’de Fatih Projesi kapsamında Ağrı’daki okullarımıza; 653 akıllı tahta, 368 tablet bilgisayar gönderdik. 2003-2012 yılları arasında Ağrılı çocuklarımıza 21 milyon adet ders kitabını ücretsiz dağıttık. 2002’den önce ücretsiz ders kitabı gibi bir uygulama yoktu. Pek çok çocuğumuz kitap alamadığı için ya okula gidemiyor veya gitse bile başarılı olamıyordu” dedi.

 

Konuşmalarının ardından Bakan Hayati Yazıcı, Atmaca Elektronik Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu adına Adem Atmaca´ya plaket verdi. Daha sonra Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı beraberindekilerle Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi ve 200 öğrenci kapasiteli Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu’nun temelinin atılacağı yere gelerek dualar eşliğinde ilk çimentoyu döktü. Buradan Şeker Fabrikası’na geçen Bakan Yazıcı, işçilerle yemek yedi.

 

Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni  Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni Hayrettin Atmaca Kız İmam Hatip Lisesi Ve Katibe Atmaca Kız Öğrenci Yurdu Temel Atma Töreni

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.