AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İki Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, “Kızları Okula Kazandırma Projesi” kapsamında çeşitli nedenlerle okula ara veren 2 kız çocuğu yeniden okula kazandırdı.
İki Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı

İsmet Ömeroğlu İlk ve Ortaokulu’nda okuyan 4 sınıf öğrencisi Yasemin Çeper, 5 sınıf öğrencisi Gülşen Nagaş ve 7 sınıf öğrencisi Aslı Kaya’nın okula devam etmedikleri belirlendi. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak’ın başkanlığını yaptığı, Kızların Eğitimi Projesi (KEP) kapsamında üç öğretmenden oluşan ikna ekibiyle, Yüzüncü Yıl Mahallesi’ndeki evlerinde bu öğrenciler ziyaret edildi. Kız çocuklarını, ailelerini büyük çabalar sunucunda ikna eden İl Milli Eğitim Müdürü Başak, Aslı Kaya ve Gülşen Nagaş’ı, yeniden okula kazandırdı.

 

Kız çocuklarının küçük yaşlarda evlendirilmemesi ve onlara güzel bir gelecek sunmak için eğitimlerini tamamlamaları noktasında onlara her zaman destek olduklarını ifade eden Başak, Aslı ve Gülşen’in aileleriyle görüşüp eğitimlerine devam etmeleri için onları ikna ettiklerini anlattı.

 

Başak "Bu İki kızımızı yeniden okula kazandırdık. İkisi de okula yeniden devam edeceğini söyledi. Bu bizim için en büyük mutluluktur. Yasemin kızımızın ailesiyle de görüştük ancak kızımız okula gitmek istemediğini söylüyor. Bunun sebebini araştırıp, onu da en kısa zamanda eğitime kazandırmak için Rehberlik Araştırma Merkezi´ndeki rehber öğretmenlerimiz gelip ailesi ve kendisiyle tekrar görüşecekler” dedi.

 

Eğitime yeniden kazandırılan Aslı ve Gülşen´in giyim ve kırtasiye malzemelerini kendisinin karşılayacağını belirten Başak, eğitimini yarıda bırakan diğer öğrencilerin de eğitime kazandırılması için çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

 

Annesine yardım etmek için okulu bıraktığını ve arkadaşlarını çok özlediğini ifade eden Kaya, "Annem hasta olduğu için ev işlerinde ona yardım etmek için okulu bırakmak zorunda kaldım. Okula tekrar devam edeceğim için çok mutluyum. Milli Eğitim Müdürümüz Fatih Başak sayesinde artık okuluma devam edeceği için çok mutluyum” diye konuştu.

 

İki Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı İki Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı İki Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı İki Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı İki Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı İki Kız Çocuğu Okula Kazandırıldı

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.