AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMALARI

İlimizde, "İlköğretim Haftası" düzenlenen bir törenle kutlandı.
İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMALARI

"İlköğretim Haftası" nedeniyle düzenlenen tören programı sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ile başladı. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu’nda devam eden törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Turan,”Ülkelerin kalkınmasının temeli eğitimdir. Çağdaş uygarlık düzeyine erişmek bilgi ile olur. Bizler ülkemizin geleceğinden birinci derecede sorumluluk sahibiyiz. Çocuklarımıza hazır düşünceleri aktarmaktan ziyade, onları düşünmeye sevk etmekle mükellefiz. Öğrencilerimizi doldurulacak bir vazodan ziyade, tutuşturulması gereken bir meşale olarak görmeliyiz”dedi.

Öğretmenlere seslenen Turan,”Mesleğin gereklerine göre kendinizi yetiştirip geliştirin, işinizi ve öğrencilerinizi sevin, öğrenciyi merkeze alan, bu yöndeki amaçlarını açıkça belirleyen ve buna ulaşmanın ısrarlı çabası içinde bulunan kişiler olun; amacınız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirebilmek olmalıdır”ifadelerini kullandı.

Öğrencilere de seslenen Turan,”Sizler buraya bilgilenmek, aklınızı zenginleştirmek, uygar bir insan olmak için geliyorsunuz. Okula gelmek, ondan yararlanmak insan hayatında çok önemli bir aşamadır. İlk ilham; ana baba kucağında sonra, okuldaki öğretmenin eğitiminden alınır. Eğer uygar bir insan olarak yetişmek istiyorsanız, okulunuza dört elle sarılınız, ona sahip çıkınız. Öğretmenlerinizden en iyi biçimde faydalanınız. Bol bol kitap okuyunuz. Düzenli çalışınız. Çünkü başarılı olmanın yolu, disiplinli ve düzenli çalışmaktır. Sizlerin bu bilinç ile planlı ve programlı çalışarak, hedeflerinize ulaşabileceğinize ve yarının büyükleri olarak ülkemize yararlı bir birey olacağınıza inancımız tamdır”diye konuştu.

 Velilere de seslenen Turan,”Bizler yavrularımız için okullarımızla sürekli diyalog ve işbirliği içerisinde olmanızı çok önemsiyoruz. Öğrenci, öğretmen, okul yönetimi ve veli arasında kurulacak sağlıklı bir iletişim öğrencilerimizin ve bizlerin başarısını arttıracaktır. Eğitimin en önemli parçalarından birinin sizler olduğunuzu unutmayınız. Çocuklarımızı sadece maddi yönden değil, manevi yönden destekleyerek her zaman onların yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim öğretim yılında hep birlikte büyük başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyor, elde edeceğimiz bu başarıların kahramanları olan siz değerli yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum”dedi.

 Vali Süleyman Elban ise,  her ülkenin gelecekle ilgili bir hedefi ve idealinin olduğunu söyledi.

Türkiye´nin ise kısa sürede muasır medeniyetler seviyesini yakalama ve geçme hedefinin olduğunu aktaran Elban, bu hedefe ulaşmanın ise çok çalışma, doğru bilgiye ulaşma ve bunları doğru kullanmakla olabileceğine dikkati çekti.

Elban, "Doğru bilgiye ulaşmanın ilk adımı ve yolu da eğitim ve öğretimden, okullarımızdan geçmektedir. Bizler bu hedefe ulaşabilmek için eğitim öğretimin kalitesi ve şartlarını her geçen gün iyileştirmek ve seviyesini yükseltmek zorundayız. Gelişmiş ve kendimize hedef olarak koyduğumuz, muasır medeniyetler seviyesine ulaştığını söylediğimiz ülkelere baktığımızda, hepsi eğitim meselesini çoktan çözmüş ve artık belli bir kaliteyi yakalamış. İnşallah bizler artık iyinin daha iyisini nasıl yapabiliriz aşamasına geliriz." ifadelerini kullandı.

Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, idareci, öğrenci ve velilere hayırlı olmasını dileyen Elban, görevleri başında şehit düşen öğretmenleri de minnetle andıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından program, şiirlerin okunması, horon gösterisi, müzik dinletisi ve birinci sınıfa gidecek öğrencilere 4. sınıf öğrencilerinin çiçek vermesiyle devam etti.

Program, Vali Elban´ın öğrencilerle yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla hazırlanan pastayı kesmesiyle son buldu.

Programa, Vali Süleyman Elban, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Faruk Metin,  İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Faruk Kaya, İl Jandarma Komutanı Cemil Lütfi Özkul, Vali Yardımcısı Onur Kökçü, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Turan, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Öte yandan Kadir Has Ortaokulu öğrencileri, ”İlköğretim Haftası” nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Turan´ı makamında ziyaret ederek çiçek takdim ettiler.  

Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

20-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-201820-09-2018

20-09-201820-09-201820-09-2018

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.