AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası Kutlamaları

Ağrı’da, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.
İlköğretim Haftası Kutlamaları

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, “Eğitim, insanların ve ulusların ekmekten, sudan sonraki en büyük ihtiyacıdır” dedi.

 

Ağrı’da, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında bir tören düzenlendi. Abide meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayan program, İbrahim Çeçen İlköğretim Okulu´nda yapılan kutlamalarla devam etti. Buradaki programda halk oyunları ekibinin oyunlarını sergilemesinin ardından, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

 

Daha sonra bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, ”Kuşkusuz eğitim; üzerinde titizlikle durulması ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan uğraş dolu bir süreçtir. Bu noktada “İnsan olma, millet olma davası” olarak benimsediğimiz ilköğretim davası süreci, çağdaş medeniyete ulaşma ülkümüzün temelidir. Bu temel, eğitimin ilk ve en önemli basamağıdır. Ne kadar sağlam atılırsa o kadar güvenilir ve o kadar ümit vaat eder olacaktır. Bu nedenle; öğrencilerimizin daha çok çalışması, bilgiyi sorgulamaları, öğretmenlerimizin bilgiyi aktaran değil, bilgiye ulaşma yollarını sunan kişiler olmaları, velilerimizin ise her alanda evlatlarına verdiği desteklerle aslında 21. yüzyıl Türkiye’sini desteklediklerinin idrakinde olmaları gerekmektedir.

 

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılın en büyük gücü, tartışmasız “bilgi”dir. Bilgiye ulaşmak için özellikle son yıllarda ülkemizde eğitim ve öğretimin her alanında reform çalışmaları yapılmakta, birçok eğitim projesi hızla uygulamaya koyulmaktadır.

 

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİM;

 

Bugünle birlikte yaklaşık 180 işgünü sürecek olan 2012-2013 öğretim yılına başlamanın, okullarınıza ve öğretmenlerinize kavuşmanın heyecanını ve mutluluğunu gözlerinizdeki ışıltıdan anlıyoruz. İkinci yuvanız olan okulunuza hoş geldiniz. Bu koskoca yapıların, binaların, bahçelerin ve diğerlerinin siz olmadan bir anlam taşımadığını bilmenizi isterim. “Yarınlarımızı güvenle teslim edeceğimiz siz sevgili çocuklarımızı şu andan itibaren okullarımızda anne-baba şefkatindeki öğretmenleriniz, poşetlenmiş ve dağıtılmaya hazır durumda ücretsiz ders kitaplarınızla okullarınız bekliyor. Sizleri hepimiz çok özlemiştik. Bugün, okula yeni başlayan yavrularımızın ve ailelerinin hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır. Bu anın heyecanını ve mutluluğunu doya doya yaşamanızı, uzun soluklu bir süreç olan eğitim hayatında her birinizin ayrı ayrı başarılı olmanızı gönülden istiyor, hepinizin gözlerinden ayrı ayrı öpüyorum.”

 

DEĞERLİ ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM;

 

Eğitim-Öğretimin asli ve vazgeçilmez unsuru olan sizler de yaz tatilinin ardından çok sevdiğinize inandığım mesleğinizi icra etmek üzere yuvalarınıza yeniden döndünüz. Hepinize teker teker hoş geldiniz diyorum. Bu öğretim yılında da ilk günden başlayarak işimizi severek ve isteyerek, performansımızı sürekli yüksek tutarak yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. 2011-2012 öğretim yılında ilimizin eğitim seviyesini gerek SBS’de gerekse LYS’de bulunduğu noktadan daha ileriye taşıdınız. Hepinizin ellerine, emeklerine, yüreklerine sağlık. Bundan dolayı geçtiğimiz öğretim yılında yakalanan ivme nedeniyle ilimiz coğrafyasında görevli tüm yönetici, öğretmen ve eğitim çalışanlarımızı ayrı ayrı kutluyorum.

 

DEĞERLİ ARKADAŞLARIM;

 

Eğitimin amaçlarından birinin de, doğuştan insanda var olan cevheri işlemek, özü geliştirmek olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Yakalanan ivmenin devam ettirilmesi elbette siz değerli öğretmenlerimize bağlı. İlimizdeki eğitimin kalitesini ve seviyesini daha da yükseltmek , bazı olumsuz değerlendirmelerden sıyrılmak için geçtiğimiz öğretim yılında aldığımız birtakım tedbirlere ilaveler yapacağız. Anayasa ve yasalarımıza göre İlköğretim ve ortaöğretim kız erkek bütün çocuklarımız için devlet okullarında zorunludur. Bu hüküm çerçevesinde eğitim imkanına kavuşturulamayan bir tek çocuk bırakmamaya gayret edeceğiz. Özellikle kız çocuklarımızın okula kavuşturulması, okulla buluşturulması amacıyla gereken bütün tedbirleri alacağız. Bütün bunlar ve ilimiz eğitiminin seviyesini/kalitesini yükselterek layık olduğumuz yere varmak adına yapacağımız planlı çalışmalarımızı Sayın Valimizin Onayını alarak yukarıda da ifade ettiğim gibi yine siz değerli meslektaşlarımızla yapacağız. İlköğretim Haftası kutlama programı vesilesiyle bir kez daha ifade etmek ve inanmanızı isterim ki; bütün eksikliklere, olumsuzluklara rağmen mevcut potansiyelimizle ve yüreğimizle zorlukları aşarak çıtayı yukarılara birlikte taşıyacağız. Bunun için Bakanlığımız Merkezli projeler ve mahallen yürütülen Ağrı Okuyor”, “ Yarın Sizdeyiz”, “Kendimi Gerçekleştiriyorum”, Masallarla Büyüyoruz”, “SBS ve LYS de Başarıya Adım Adım” isimli projelerimizle, uygulamada birliği de sağlayarak hedefleri bir bir yakalayacağız. Başöğretmenimiz Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini yakalama ve üzerine çıkma hedefine varmak için yine Onun dediği gibi “Tek bir şeye ihtiyacımız var: Çalışkan olmak.”

 

DEĞERLİ ANNELER-BABALAR VE ÖĞRENCİ VELİLERİ;

 

Bu öğretim yılında da geçtiğimiz yıl büyük ilgi gösterdiğiniz Müdürlüğümüzün favori projelerinden biri olan “Yarın Sizdeyiz” adlı projemize hız vereceğiz. Böylece sizin için evlat, bizim için öğrenci olan karşımızdaki bu değerlerin, en donanımlı bir şekilde geleceğe ve hayata hazırlanmaları sağlam temeller üzerinde olacaktır. Sizleri, dün olduğu gibi bugün daha çok yanımızda görmek istiyoruz. Şimdiden maddi-manevi yardım, ilgi ve desteklerinizin teşekkür ediyorum.

 

SAYIN VALİM, DEĞERLİ MİSAFİRLER;

 

Bu öğretim yılına; İlimiz genelinde İlimiz genelindeki 47 Ortaöğretim Okulu, 649 İlkokul, 170 Ortaokul, 20 Anaokulu, 7 İmam Hatip Ortaokulu, 17 tane YİBO olmak üzere toplam 910 Okulumuzda yaklaşık 160.000 öğrencimize 6147 öğretmenimizle hizmet vermekteyiz. Bu öğretim yılında da okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve kalitesini arttırmak en önemli hedeflerimizden bir tanesi olacak. Bilindiği üzere 4287 sayılı yasa gereği okul öncesi okula çağı 36-60 ay, ilköğretim 1. Sınıfa başlama yaşı isteğe bağlı 60, zorunlu 66 ay olarak belirlenmiştir. Tüm okullarımıza ücretsiz kitaplarımızın dağıtımı tamamlanmış olup, kitaplar 17 Eylül 2012 günü itibariyle tüm öğrencilerimizin sıralarında hazır vaziyettedir. Bu öğretim yılında ilköğretimde ve sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında öğrenci kayıtları tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de elektronik ortamda alınmıştır. Bu sistem sayesinde tüm kaynaklar ortak, etkili ve verimli kullanılacaktır. Yeni eğitim öğretim yılında da Bakanlığımızın en büyük projelerinden bir tanesi olan FATİH Projesi’nden de bahsetmek istiyorum. İlimiz genelindeki tüm ortaöğretim okullarımıza etkileşimli tahtalar yerleştirilmiş, bu tahtalara öğrencilerimizi faydalanacakları e-içerikler yüklenmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçte diğer okullarımızda da aynı işlemler tamamlanacak, internet alt yapıları da sağlanmış olacaktır. Yine ilerleyen süreçte öğrencilerimizin büyük bir merakla bekledikleri tabletlerde öğrencilerimize ulaştırılmış olacaktır.

 

DEĞERLİ MİSAFİRLER, SAYIN VELİLER, SEVGİLİ GENÇLER, KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI;

 

İlköğretim haftası çağdaş eğitimin gereklerinin konuşulduğu, ilköğretimin, okuma-yazmanın öneminin kişiye ve topluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır. “İlköğretim Davası İnsan Olma Davasıdır, Millet Olma Davasıdır. Bu Davada Muzaffer Olmak Gerekir. Buna Mecburuz.” Sözlerinin önemi bizler için burada toplanmanın vesilesi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kadın erkek çağ nüfusumuzun tamamını % 100 okulla buluşturduğumuz gün belki de bu tür törenleri yapma ihtiyacını duymayacağız. Ancak, bugün Türkiye Cumhuriyetinin uygar dünyada layık olduğu yeri alması, çağdaş uygarlıklar düzeyini yakalayıp üzerine çıkma hedefi bizim için en önemli dava olarak hala önümüzde durmaktadır. Bir millet için bu davayı kazanmanın yegane yolu da eğitimdir. Eğitim ise insanların ve ulusların ekmekten sudan sonraki en büyük ihtiyacıdır. Bu tören vesilesiyle “Eğitimdir ki bir milleti şanlı, şerefli, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya kölelik ve yoksulluğa terk eder.” Diyen Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, “İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmezsen ya nice okumaktır.” Diyen Yunus Emre’yi, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyen Hz. Ali’yi, ‘İki türlü insana insan derler: Biri öğrenen, biri öğreten’’ diyen İbn-i Sina’yı ve tüm eğitim şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anarken, tüm öğrenci, öğretmen ve vatandaşlarımızın İlköğretim Haftasını kutlarım. 2012-2013 Öğretim Yılının ve İlköğretim Haftasının başlaması nedeniyle bu programın düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma, yönetici, öğretmen ve personeline, Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında şimdiden desteklerini aldığımız Belediye Başkanımız Sayın Hasan Aslan’a, teşekkür ederim. Yeni öğretim yılının tüm öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve eğitim çalışanları ile ülkemize tekrar hayırlı olmasını diler; sağlıklı, iyi yetişmiş nesillerle milletçe barış ve huzur içerisinde nice öğretim yıllarında buluşmak temennisiyle saygılar sunarım.”

 

Konuşmaların ardından eğitime verdiği desteklerden ötürü Ağrılı iş adamı İsmet Bulut´a, Vali Yardımcısı Ercan Ateş tarafından plaket verildi. Okulun 8. sınıf öğrencileri de bu yıl 1. sınıf ve ana sınıfına başlayan öğrencilere “Hoş geldiniz” çiçeğini takdim etti. Program, okulda verilen kokteylle sona erdi.

İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları İlköğretim Haftası Kutlamaları

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.