AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KİTAPLAR KONUŞUYOR GELECEĞİMİZ AYDINLANIYOR PROJESİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerdeki okuma alışkanlığı, toplumsal duyarlılıkla yorumlama, bilgi ve becerisi kazandırmak amacıyla “Kitaplar Konuşuyor Geleceğimiz Aydınlanıyor” projesi başlattı.  
KİTAPLAR KONUŞUYOR GELECEĞİMİZ AYDINLANIYOR PROJESİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Kitaplar Konuşuyor Geleceğimiz Aydınlanıyor” projesi, il genelindeki resmi ve özel ortaokullarda okuyan 5, 6, 7 ve 8. sınıflarla lise öğrencileri arasında uygulanmaya başlatıldı.

 Proje kapsamında belirlenen 6 kitap, öğrenciler tarafından okunacak ve yarışmaya isteyen her öğrenci katılabilecek. İki aşamalı olarak yapılacak yarışmada, öğrencilere okudukları kitaplarla ilgili sorular sorulacak. Yarışmada ortaokul ve liselerde dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verileceği ifade edildi.

 Proje hakkında bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, “Kitaplar Konuşuyor Geleceğimiz Aydınlanıyor” projesiyle kentteki tüm ortaokul ve lise öğrencilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırarak; kendilerini ifade etmelerini sağlayarak, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini desteklemek istediklerini söyledi. Dursun, “Proje ile öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak, toplumsal duyarlılık ile yorumlama, bilgi ve becerisi kazandırmak amaçlanmaktadır. Bu yolla öğrencilerin analitik düşünen, düşündüğünü doğru ve açık bir şekilde ifade eden, algılama gücü yüksek, yorum ve sentez yapabilen, sorgulayan, tartışan, doğrulara tek bir yoldan değil de farklı yollardan da ulaşabileceğini kavramış, estetik duyarlılığı ve anlayışı gelişmiş, kültürlü, milli ve manevi değerlere sahip yüksek karakterli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamaktır” dedi.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel ortaokullarda öğrenim görmekte olan 5, 6, 7 ve 8. sınıflarla lise öğrencileri arasında projeyi uygulayacaklarını belirten Dursun, “Bu projeyle ortaokul ve liselerde öğrenim görmekte olan öğrencilerimize okuma alışkanlığını kazandırmak, kitap edinme isteğini arttırmak, kitap ile bilgi arasındaki ilişkiyi kavratmak, dünyayı, insanları ve olayları çok yönlü değerlendirebilmelerini sağlamak, etkili düşünebilme, yazabilme ve problem çözebilme becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Yapılacak sınavlarda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verilecektir” şeklinde konuştu.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

05-12-201605-12-201605-12-201605-12-201605-12-201605-12-201605-12-2016

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.