AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Kız Çocuklarının Eğitim Projesi’ Çalıştayı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Kız Çocuklarının Eğitimi’ projesi kapsamında il eylem planı çalıştayı yapıldı.
‘Kız Çocuklarının Eğitim Projesi’ Çalıştayı

Nurettin Dolgun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi toplantı salonunda yapılan çalıştaya; İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Atatürk Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Başaran Gençdoğan, Şube Müdürü İshak Hasanoğlu, kamu kuruluşları temsilcileri ve rehber öğretmenler katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, ’Kızların Eğitimi Projesi’nin ana hedefi başta kız çocukları olmak üzere her düzeyde okullaşma oranlarının arttırılması olduğunu belirtti.

 

Başak, “Proje kapsamında müdürlüğümüz tarafından ilimizde okullulaşma yönünden dezavantajlı konumda olan 10 okulumuz belirlendi. Bu okullarımızda KEP İl Koordinasyon Ekibimiz ve pilot okullarımızın Rehber Öğretmenleri gerekli çalışmaları yürütmektedir” dedi.

 

Okulu bırakma riski olan çocuklarımızın evleri öğretmenlerimiz tarafından sık sık ziyaret edildiğini ifade eden Başak, “Ziyarete gidilen evde eğer okula gönderilmeyen çocuğumuz varsa aile ile bu konu görüşülüp ikna yoluna gidiliyor. 2012 yılında Alo 147 hattı aracılığı ile 4, Kızların Eğitimi (KEP) ve Yarın Sizdeyiz Projeleri kapsamında 63 olmak üzere 67 kız çocuğu okula yeniden kazandırıldı. Okula gönderilmeyen çocuklarımızla ilgili ikna ziyaretleri sonuç vermezse en azından aileye yaygın eğitim alternatifini sunuyoruz. Şu ana kadar okullarımızdan aldığımız veriler doğrultusunda açıköğretim kayıt döneminde okula gönderilmeyen 342 öğrencimizi Açıköğretime yönlendirip kayıtlarını yapmalarını sağladık. Okullulaşmanın arttırılması ve eğitimin önemi yönünde konularında ilimiz genelinde bir farkındalık oluşturabilmek için bu tarz toplantılar önemlidir. Bu konuda yapılacak olan tüm çalışmalar bizim için değerlidir. Bu çalıştay belki de bizlere bir çocuğumuzun hayatına dokunarak onun hayatını olumluya doğru değiştirebilmek için ayağımıza gelen bir fırsattır” diye konuştu.

 

Başak’ın açılış konuşmasının ardından İl eylem planının sunumu yapıldı. 5 gün sürecek olan çalıştayda eğitime erişimin artırılması, okul terklerinin azaltılması, eğitim kalitesinin artırılması, kız çocuklarının okullulaşması yönünde yapılan çalışmalar, il merkezinde bulunan derneklerin kızların eğitimine yönelik bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve yapılacak çalışmalar ile projenin desteklenmesi gibi konuların tartışılacağı bildirildi.

 

8216Kız Çocuklarının Eğitim Projesi8217 Çalıştayı 8216Kız Çocuklarının Eğitim Projesi8217 Çalıştayı 8216Kız Çocuklarının Eğitim Projesi8217 Çalıştayı

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.