AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DURSUN’UN KARNE MESAJI

İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun,  2015-2016 eğitim öğretim yılının sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımladı. 
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DURSUN’UN KARNE MESAJI

İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, yayınladığı mesajında, “2015-2016 Eğitim Öğretim yılının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Başarılı bir eğitim öğretim dönemi geçirerek karnelerin alınacağı bugünde hepimiz öğrencilerimiz ile aynı heyecan ve mutluluğu paylaşıyoruz. Karne günleri öğrencilik hayatının en önemli günlerinden biridir. Bu günler öğrencilerimiz için önemli olduğu kadar bizler için de bir o kadar önemlidir. Çünkü bu değerlendirme bir bütün olarak hepimizin değerlendirilmesidir. Karne sorumluluğunu tek başına öğrencilerimize yüklemek onlara haksızlık yapmak anlamına gelir. Bu sorumluluğu beraber paylaşıyoruz. Bir kısım öğrenciler için sevinç ve gurur kaynağı olan bu gün, bazı öğrenciler içinse  kaygı sebebi olabiliyor. Ancak velilerimizin karnelerin çocuğun kapasitesini tümüyle yansıtan bir değerlendirme aracı olmadığı bilinciyle hareket ettiklerinde, çocuklarımız üzerindeki bu kaygının da oluşmasına sebebiyet verilmemiş olacaktır. Karne, öğrenim görülen derslere ilişkin sadece akademik anlamda alınmış notlar bütünü olarak değerlendirilmemelidir. Karne notları sorumluluk sahibi olma, çaba gösterme, saygılı ve kabul edilen davranışlar sergileme, güvenilirlik ve dürüstlük, sosyal, sportif faaliyetlere ve derslere katılma, iletişim becerileriyle beraber proje, performans, ödev ve sözlü bileşenleriyle bir bütün olarak görülmelidir. Bütün bunları bir kenara bırakıp sadece karnedeki derslere ilişkin sayısal verileri, yani notları göz önüne almak doğru bir değerlendirme değildir”dedi.

Öğrencilere seslenen Dursun, “Bu eğitim öğretim yılında da çok çalışarak bir üst sınıfa geçmeyi hak ettiniz. Hepinizi tebrik ediyorum. Bazılarınızın notları düşük olabilir. Bu tatil sürecinin, eksik yönlerinizin değerlendirmesini yapmak için çok önemli bir fırsat olduğunu unutmayınız.  Yaz tatilinin tadını çıkarırken kitap okumaya, yazmaya ve çizmeye zaman ayırmanızı, spor tesisleri ve kütüphanelerden yararlanarak sosyal kültürel ve sportif etkinliklerde bulunmanızı, eğitimin hayat boyu süren dinamik bir süreç olduğunu unutmamanızı tavsiye ediyorum”diye konuştu.

Öğretmenlere de seslenen Dursun, “Her zaman daha iyiyi, daha yeniyi ve daha fazlasını öğretmek amacıyla canla başla mücadeleyi kendinize ilke edinerek kutsal bir görev ifa ediyorsunuz. Pırıl pırıl yetişen bu yeni nesil, sizin emeğiniz, sizin alın terinizdir. Fedakârca yaptığınız çalışmalardan dolayı hepinizi tebrik ediyorum”ifadelerini kullandı.

Velilere de seslenen Dursun, “Bazı öğrencilerimizin karneleri çok iyi notlarla dolu iken, kimi öğrencilerimizin karnelerinde ise düşük notlar bulunabilecektir. Her öğrencinin her alanda aynı derecede başarılı olmasını beklemek ve bunun sorumlusu olarak sadece öğrenciyi görmek o çocuğa yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Biz büyükler bile her alanda aynı derecede başarılı değiliz. Çocuklarımızın başarılarında ve başarısızlıklarında anne-babanın payı vardır. Ayrıca yıl sonu değerlendirmesinde öğrenci karnesini başarının mutlak bir ölçüsü olarak da alamayız. Bunun yanı sıra çocuğun kişisel gelişimi, sosyal uyum yönünden diğer faktörler de dikkate alınmalıdır. Bu karnelerle birlikte anne-baba ve öğretmenler olarak yeterli iş birliği yapıp yapamadığımızı, çocuğumuzu her yönü ile tanıyıp tanıyamadığımızı, öz güvenini kazanması için gerekli desteği verip veremediğimizi, psikolojik durumu ile yeterince ilgilenip ilgilenmediğimizi, düşük not aldığında bozulan moral dünyasını düzeltmek için çözüm yolları arayıp aramadığımızı, çalışma ortamının yeterliliğini, okuldaki uyum güçlüğünü, okul ve öğretmenlerin bilgi ve tutumlarını, çocuğumuzun ilgi ve yeteneklerindeki farklılıkları değerlendirip değerlendiremediğimizi sorgulamalıyız. Çocuklarımızı başkaları ile kıyaslamamalıyız. Karneleri iyi de olsa, kötü de olsa sevgimizin buna bağlı olmadığını davranışlarımızla belli etmeliyiz. Abartıya kaçmamak şartıyla ödüllendirmeliyiz. Tüm öğretmen ve öğrencilerimize, aileleri ve sevdikleriyle beraber iyi bir tatil geçirmelerini temenni ediyorum”dedi.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

10-05-201610-05-2016

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.