AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak´tan Ailelere Uyarı

Başak, karne alacak öğrencilerin ailelerine, çocuğun başarısızlıklarına üzülmek yerine, başarabildiklerine sevinilmesi gerektiğini söyledi.
Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak´tan Ailelere Uyarı

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, öğrencilere verilen karnenin yalnızca öğrenciye ait olmadığını sonuçların öğrenci aile ve okul üçgeninde ele alınması ve yorumlanması gerektiğini söyledi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı 1. yarıyıl tatili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, yorucu dönemin sonunda öğrencilerin verdikleri emeklerinin karşılığını karne olarak aldıklarını ve dinlenmeyi hak ettiklerini kaydetti.

 

Başak, "Ancak karneler sadece öğrencilere ait bir değerlendirme değildir. Bu sonuçlar öğrenci, aile ve okul üçgeninde ele alınması ve yorumlanması gerekmektedir. Her zaman bilinen bir söz vardır. "Eğitim ailede başlar". Her aile başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Bunun için çocuklarına mümkün olduğunca iyi bir gelecek sağlamaya çalışırlar. Bunun için aile varını yoğunu ortaya koyar, tüm özverisini çocuğuna verir. Aslında hayatta her şey başarı değildir. Önemli olan çocuğun içinde bulunduğu dönemi nasıl atlattığı, nasıl bir kimlik oluşturduğudur" dedi.

 

AİLELER DİKKAT

 

Ailelerin dikkat etmesi gereken davranış ve tutumlar hakkında da bilgi veren Başak, öncelikle çocuklara önemli olduklarının her zaman hissettirilmesi gerektiği belirtti.

 

Ailelere seslenen Başak, "Çocuklarınızı değerlendirirken kendi beklentilerinize göre değil, çocuğun ilgi, yetenek ve kapasitesine göre değerlendirin. Çocuklarınızı ne kardeşleriyle ne de başka çocuklarla kıyaslamaktan şiddetle kaçının. Karnedeki notların bir dönemin sonucu olduğunu unutmayın ve eğer bir başarısızlık olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzu eleştirmeden ikinci dönem alınması gereken önlemleri birlikte değerlendirin. Karnedeki notların sorumluluğunu yalnız çocuğunuza ait olmadığını unutmayın, zira dönem içerisinde gerekli desteği ve önlemleri alıp almadığınızı düşünerek payınızın olup olmadığını düşünün. Karnede eğer zayıf notlar var ise çocuklarınıza kesinlikle aşağılayıcı, suçlayıcı ve küçük düşürücü ifadeler kullanmayın" ifadelerini kullandı.

 

ÇOCUĞUNUZA ASLA FİZİKSEL CEZA VERMEYİN

 

Başak, karnesinde zayıf olan çocukların anne ve babalarına asla fiziksel ceza verilmemesi gerektiğini işaret ederek, şunları söyledi: "Değerlendirmelerinizi öfkeli ve sinirliyken değil, sakin olduğunuz uygun zaman ve ortamda yapın. Değerlendirmelerinizi çocuğunuzun gelişim özelliklerini ve duygusal yapısını dikkate alarak yapın. Eğer çocuğunuz çalıştığı halde başarısız olmuş ise; durumu uzman bir kişi ile değerlendirin. Yapacağınız her olumsuz davranışın daha da olumsuz sonuçlar doğuracağını unutmayın. Anne ve baba olarak sorunun kaynağını araştırın ve çocuğunuzun kaygısını azaltacak davranışlarda bulunun. Çocuğunuzun tatilini kısıtlama yerine, eksikliklerini telafi etmenin yollarını araştırın. Çocuğun öz benliğini yaralayıcı, duygusal ve psikolojik çöküntü oluşturacak ifade ve davranışlardan şiddetle kaçının. Küçük düşürücü jest, mimik ve tavırlardan kaçının. Başarılı olan çocuklarınızın başarılarını paylaşın, azımsar ve küçümser tavırlardan kaçının."

 

Çocukların ailelerin olmasını istediği gibi değil, olduğu gibi kabul edilmesi gerektiğini hatırlatan Başak, çocukların başarısızlığına üzülmek yerine, başarabildiklerine sevinilmesi gerektiği, bardağın dolu tarafının görülmesinin daha etkili olduğunu kaydetti.

 

 

 

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.