AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Günü Kutlamaları

İlimizde, 24 Kasım Öğretmenler Günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Öğretmenler Günü Kutlamaları

Sabah, Atatürk Anıtı’na Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak tarafından çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Hüseyin Celal Yardımcı Fen Lisesi tarafından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nde hazırlanan programla devam etti.

 

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Türk toplumunda vazifelerin en kutsalı dün olduğu gibi bugün ve yarın da öğretmenlik mesleği olduğu şüphe götürmez bir hakikat olduğunu söyledi.

 

Milletlerin istiklal ve bağımsızlıklarının kazanılmasında, kültür ve medeniyetlerin meydana getirilmesinde birinci derece rol oynayan öğretmenler ordusu olduğunu belirten Başak, “Eğitimin konusu insan, temel taşı ise öğretmendir. Toplumun tüm kesimleri ile bütünleşerek milli birlik ve beraberliğin simgesi haline gelen öğretmen, tarihte ana baba gibi hatta daha büyük sevgiyle hürmete layık görülmüş ve eli öpülesi bir varlık olarak kabul edilmiştir. Öğretmen toplumumuz için sudur, ekmektir, aştır. Toplum insan vücudu ise öğretmen de gözdür. Uygarlık yarışında diğer milletlere karşı bükülemeyen bilek, eğilmeyen baştır. Meyvesi tükenmeyen bir ağaçtır. Tahtında oturan hükümdarın giydiği taçtır. Onun yokluğunda bütün bir toplum susuz ve aç gibidir. Bülbülün güle, canlıların havaya muhtaç olduğu gibidir. Selçuklu Türklerinde atabek, Osmanlıda hoca sıfatı ile asırlarca taht kurmuş ve baş tacı edilmiştir. Fetihten sonra İstanbul’a girilirken Fatih’e çiçek sunan Bizans kızlarına Fatih’in; ‘şu yaşlı zata verin sultan benim lakin o benim hocamdır’ sözündeki nezakete bakılırsa hükümdarların bile öğretmenlere gösterdikleri saygının derecesi anlaşılır. Velisinden teslim aldığı öğrencisini mukaddes emanet bilecek; kin, nefret, yalan ve fesat gibi kötü duyguları toplum lügatinden silecek, Yunus’un sevgisini, Mevlana’nın aşkını, Hacı Bektaş-ı Veli’nin insan sevgisini, Ahmed-i Hani’nin insani olanın yerine materyalizmin ikame edilmiş olmasına tepkisini toplumda hakim kılabilecek her zaman ve her yerde her hareketi ile örnek olabilecektir. Öğretmen; ilim alıp ilim satabilecek, vatana, millete ve öğrencisine karşı vazifesini yapmanın verdiği huzurla akşam yatağına yatabilecek ve gayretleri sonunda eserlere eser katabilecektir. Öğretmen; herkese sevgi ile yaklaşacak, iç dünyası, dibi görünen sular gibi berraklaşacak ve muhteşem kalelerin yüksek burçlarında bayraklaşacaktır. Öğretmen, ne mutlu milli değerlerimizi canından aziz bilecek her türlü güçlüğe karşı gelebilecek genç ve dinamik beyinleri yetiştirecek iki binli yılların fedakar öğretmenine. Bu duygular içinde öğretmenler gününüzü kutlar hepinize mutluluk, başarı ve sağlık dolu bir ömür dilerken; görevleri başında şehit edilen öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan tüm emekli öğretmenlerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum” diye konuştu.

 

Başak’ın konuşması ardından program öğretmenlerimizden neler öğrendik sunumu, öğretmene mektup ve öğretmen şiirleri okunması, öğretmenler günü skecinin gösterimi, müzik dinletisi, iz bırakan öğretmenlerin slayt gösterisi, stajyer öğretmenlerin yemin töreni, emekli öğretmenlerin hizmet ve şeref belgelerinin takdim edilmesi, Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve öğretmenler arası voleybol turnuvasında dereceye giren okullara ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

 

Programa; Vali Dr. Mehmet Tekinarslan, AK Parti Ağrı Milletvekili Mehmet Kerim Yıldız, Belediye Başkanı Hasan Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Vali Yardımcısı Ercan Ateş, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, kurum müdürleri ve öğretmenler katıldı.

 

Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları Öğretmenler Günü Kutlamaları

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.