AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMALARI

İlimizde, “24 Kasım Öğretmenler Günü” düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMALARI

Sabah, Atatürk Anıtı’na Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun tarafından çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi tarafından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde hazırlanan programla devam etti. Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, her şeyden önce, bu camianın bir üyesi olmamın hayatım boyunca benim için tarif edilemez bir övünç kaynağı olduğu söyledi.

 Milletlerin İstiklal ve bağımsızlıklarının kazanılmasında, kültür ve medeniyetlerin meydana getirilmesinde 1derecede rol oynayan öğretmenler ordusu olduğu belirten Dursun, “İçinde bulunduğumuz çağ, ilim ve teknoloji çağıdır. İlim ve teknolojiyi araştıracak, bulacak ve yükseltecek yol, eğitim ve öğretimden geçer. Eğitimin konusu insan, temel taşı ise öğretmendir. Toplumun tüm kesimleri ile bütünleşerek milli birlik ve beraberliğin simgesi haline gelen öğretmenlerin, tarihte ana baba gibi hatta daha büyük sevgiyle hürmete layık ve eli öpülesi bir varlık olarak görülmüştür.  Öğretmenlik, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın ve manevi hazzı yüksek kutsal bir meslektir. Aynı zamanda sevgi ve fedakarlık mesleğidir. Öğretmenlik mesleği kutsaldır. Çünkü tüm meslek gruplarına dağılan bireyleri yetiştirmektesiniz. Böyle kutsal bir mesleği elbette ki bir günlük programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Ancak, birlik ve beraberliği sağlamak, sorunlarımızı konuşma ve çözüm yolları arama; en önemlisi de öğretmenlik gibi kutsal bir meslek hakkında toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağalama ve kamuoyu oluşturma açısından önemlidir. Bu açıdan her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir diye düşünüyorum”dedi.

 Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünden giden bir gönül eri olduğunu dile getiren Dursun,”Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Öğretmen her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir. Bir insanı kurtarmanın, bir alemi kurtarmak kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur. Kendini kontrol etmeyen bir öğretmen, öğrencisini hiç kontrol edemez. Kendi eksikliğini gören ve onu tamamlayan bir öğretmen, başarıya adaydır. Dolayısıyla öğretmen başarıyı hedef almalıdır. Baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenin kendini yenilmesi, gelişmeleri takip etmesi gerekir. Öğretmen hayatının her aşamasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar. Onun hayalleri olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır. Öğretmen yaptıkları kadar, yapmadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki günü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin arkasına sığınarak kendindeki bu günü ve serveti eritmemelidir. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş meslektaşlarımızı rahmetle anıyor, emekli olanlara hayırlı, sağlıklı uzun ömürler diyor, görevde olanlara başarılı ve mutlu bir hayat temenni ediyorum. Öğretmenler Gününüzü kutluyorum”şeklinde konuştu.  

 Dursun’un konuşması ardından program öğretmen şiirleri okunması, öğretmenler günü skecinin gösterimi, onlar öğretmendi sunumu, öğretmen korusundan müzik dinletisi, stajyer öğretmenlerin yemin töreni, emekli öğretmenlerin hizmet ve şeref belgelerinin takdim edilmesi, Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve öğretmenler arası voleybol turnuvasında dereceye giren okullara ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

 Programa; Vali Vekili Erkan Kalender, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay  Karabulak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Cemil Budak, Sağlık Müdürü Fikriye Tekin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Dermirkıran, İl Müftüsü İbrahim Demirci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmail Kılıç, okul müdürleri, öğretmenler katıldı.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.