AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ´Okul Öncesi Eğitim Şenliği´ başladı.
Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı

Şenlikler, İl Mili Eğitim Müdürü Fatih Başak, şube müdürleri ve anaokulu öğrencilerinin öğretmenleriyle birlikte yaptığı yürüyüş ile başladı. Saat Kulesi önünde başlayıp Erzurum Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Anıtı önünde sona eren yürüyüşün ardından, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

 

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, okul öncesi eğitimin çocuklar, aileler ve toplum açısından birçok faydası olduğunu söyledi.

 

0-5 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuğun en hızlı geliştiği dönem olduğunu belirten Başak, “Beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanmaktadır. Erken çocukluk dönemindeki deneyimler beynin çalışma biçimi için belirleyicidir. Yapılan çalışmalar okul öncesi eğitim alan çocuklarda okula devam oranlarının ve okul başarısının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek, yetişkinlik döneminde de kişilerin daha üretici ve verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli tam olarak kullanmalarını sağlar” dedi.

 

Okul öncesi eğitimin okula hazır olmayı sağlama açısından kazandırdığı becerileri anlatan Başak, “Sosyal olarak, çocuklar oyuncakları paylaşmanın yanında yetişkinin ilgisini, yiyecekleri paylaşmayı ve karşılıklı konuşmayı öğrenirler. Ayrıca yaşıtlarıyla çatışmaları ve ilişkilerde ortaya çıkan sorunları çözümlemeyi ve kendini nasıl ve ne zaman koruyacağını ve diğer çocukların hakkına saygı göstermeyi de öğrenirler. Bütün bunlar çocuğun ileriki yaşamında ortaya çıkan tüm sorunları çözmesine yardımcı olacak, problem çözme becerilerinin artmasını sağlar. Duygusal olarak, kendi işlerini kendisi yapması, sorunları kendisinin halletmesi ve bazı kararları kendisinin vermesi sayesinde kendine güveni yükselir. Anne-babadan ayrı kalabileceğini ve onların bulunmadığı zamanlarda da kendisine bakabileceğini görmek çocuğun öz güven ve bağımsızlık duygularını artırdığı gibi, kendi kendini avutma ve oyalama becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca toplu yaşamanın gerektirdiği sınırlara ve kurallara uymayı da anaokulunda öğrenirler. Annenin çalışması nedeniyle daha önceden anneden ayrı kalmaya alışık olan, ihtiyaçlarını konuşarak veya başka biçimlerde ifade edebilen, basit komutları izleyebilen, yürüme ve koşma gibi kaba motor fonksiyonları gelişmiş olan çocuklar hangi yaşta olurlarsa olsunlar, anaokuluna başlayabilirler. Konuşma, yeme, hırçınlık, saldırganlık, büyüklerden ayrılamama, aşırı hareketlilik gibi sorunları olan çocukların anaokuluna gitmelerini de özellikle tavsiye etmekteyiz” diye konuştu.

 

Başak’ın konuşmasının ardından anasınıfı öğrencileri çeşitli gösteriler sundu.

 

 Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Başladı

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.