AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Çalıştayı

Milli Eğitim BakanlığıTemel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa Birliği’nin mali, UNICEF’in teknik desteğiyle yürütülen “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi” çalıştayı Ağrı’da başladı.
Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Çalıştayı

Özel bir restoranda gerçekleştirilen çalıştaya, Ağrı Vali Vekili Mustafa Yılmaz, Vali Yardımcısı Mehmet Gökhan Zengin, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Grup Başkanı Dr. Şule Erşan, ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, etkinlikte gerçekleştirilecek Ağrı Eylem Planı Çalıştayı ile bugüne kadar yapılmış çalışmaların sürdürülebilirliği ve atılan temellerin toplumsal farkındalık düzeyine taşınması için bir yol haritası belirleneceğini söyledi.

 

Başak, “Okul öncesi eğitim konusunda stratejik hedefimizdeki okullaşma oranımız 2014 yılı sonu itibariyle 3-5 yaş grubunda yüzde 35’dir. 2011-2012 eğitim öğretim yılı sonunda bu oran yüzde 15,30 iken, yaptığımız ilçe bazlı toplantılar, arkadaşlarımızın yoğun gayretleri ve "Yarın Sizdeyiz" proje gezileri sayesinde bu oranımız kendi içerisinde yüzde 50, genel oranda yüzde 34 artış göstererek bugün itibariyle yüzde 22,30’a ulaşmış bulunmaktadır. Bu oran şu anda Türkiye ortalaması olan yüzde 31’in altında bulunmaktadır” dedi.

 

Vali Vekili Mustafa Yılmaz ise, geç kalınmış bir çalışmanın gerçekleştiriliyor olması ve bunun Ağrı’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Avrupa’da okul öncesi eğitimin erken yaşlarda başladığına dikkati çeken Vali Vekili Yılmaz, “Ülkemizde bu bilincin gelişmesi çok önemli. Kendimizden de biliyoruz ki, okul öncesi eğitimden faydalanmadığımız için, ileri yaşlarda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Bunun yaşamımıza olumsuz yönde etkileri oldu. Şimdi okul öncesi eğitimin önemine dair bir farkındalığın oluştuğunu görmek ve bu konuda çalışmaların yürütüldüğüne şahit olmak bizi sevindiriyor. Bunun hem idareci hem öğretmenler hem de aileler tarafından benimsenmesi ve sahiplenmesi gerekiyor. Bugünkü çalışmada bunu amaçlıyor. İnşallah bu çalışma ve bunun sonrasında atılacak adımlar amacına ulaşır” şeklinde konuştu.

 

UNICEF Program İletişim Sorumlusu Didem Akan ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Dr. Şule Erşan’ın programla ilgili verdikleri bilgi sonrasında projenin Saha Koordinatörü Sevgi Özdinç tarafından Ağrı’da yürütülen çalışmalar hakkında bir sunum yapıldı.

 

8216Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi8217 Çalıştayı 8216Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi8217 Çalıştayı 8216Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi8217 Çalıştayı 8216Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi8217 Çalıştayı 8216Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi8217 Çalıştayı

 

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.