AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL TEMEL ATMA TÖRENİ

İlimizde 12 derslikli Cumhuriyet İlkokulu´nun temeli düzenlenen törenle atıldı.
OKUL TEMEL ATMA TÖRENİ

Vali Musa Işın, törende yaptığı konuşmada, insanlığın geleceğinin eğitim üzerine inşa edildiğini söyledi.

Yetişmiş insan kaynağı bulunmayan toplumların yükselmesinin ve refaha kavuşmasının mümkün olmadığına dikkati çeken Işın, eğitim alanında 42 bina inşaatının sürdüğünü belirtti.

 Söz konusu çalışmaların lise, özel lise, ilköğretim ve meslek eğitimi gibi çeşitli alanlarda sürdürüldüğünü ifade eden Vali Işın, “Bu minvalde 42 eğitim kurumunun inşaatı devam etmekte. Bu okullar bittiği takdirde Ağrı´da derslik başına 24 öğrenci düşecektir. Bugün Batı´nın hangi iline giderseniz gidin, İstanbul dahil olmak üzere hiçbir ilde derslik başına öğrenci sayısını 30´un altında bulamazsınız” dedi.

  Hizmetlerden halkın heyecan duyması gerektiğini belirten Vali Işın, “Şahsen bundan muzdaribim. Şurada okul, devlet hastanesi, Yazıcı Barajı yapılmış, şu hizmet yapılmıştır dediğim zaman ne pozitif ne de negatif hiçbir tepki alamıyorum. Bu da beni rahatsız ediyor. Ben istiyorum ki halkımız aşkımıza, şevkimize ve heyecanımıza ortak olsun. Bizi, kurumlarımızı ve memurlarımızı teşvik etsin. Bu hizmetlerin halkımız tarafından sahiplenilmesi gerekmektedir” dedi.

 Anne ve babaların çocuklarına sahip çıkması, kötü alışkanlıklar, yanlış yol ve kişilerden uzak tutması gerektiğini dile getiren Vali Işın, “Anne ve babaların çocuklarını maddi ve manevi bilgilerle mücehhez hale getirmesi lazım. Lütfen çocuklarınızı başkaları için yetiştirmeyin. Siz çocuk daha küçükken üzerine titriyorsunuz. Aman bir zarar görmesin, düşmesin, bir tarafı kırılmasın. Çocuklarınızın eğitimi, sağlığı için her türlü fedakarlığı yapıyorken, onları 20 yaşına getirdiğinizde kötü insanlara teslim etmeyin. Yanlış insanlara teslim etmeyin. Biz insanları yaşatmak üzere varız. Yok etmek üzere değil. Dolayısıyla siz de çocuklarınızı başkalarına yem yapmayın. Çocuklarınızı başkalarının kötü emellerine alet etmeyin. Bakın, bütün bunların tamamen sonu çıkmaz sokaktır. Onları asla maceralara kapılacak her türlü fitne, fesattan ve kötü niyetlerden uzak tutmak için her türlü gayreti gösterelim” şeklinde konuştu.

 İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun ise, “Okulumuz 12 derslikli içerisinde özel anasınıfı bulunan bir okuldur. 1 milyon 307 bin TL ihale edilmiş olup, 400 günde bitirilmiş olacaktır. Bakanlığımızın 4+4+4 olarak tanımladığı sistem ilimizde tam anlamıyla hayatiyete geçirilmiş ve hemen hemen bitirilme noktasına getirilmiştir. Yani bütün öğrencilerin akranlarıyla birlikte aynı okulu paylaşma modeli. Birinci 4 ilkokul, ikinci 4 ortaokulu, üçüncü dört ise liseler. Büyük öğrencilerin küçük öğrencileri sıkıntıya sokmadan kendi emsalleriyle huzur ve güven içinde eğitim alma durumu. Bu durum ilimiz merkezinde bir iki mahallede tamamlanamamıştı. Bu mahalleleri de yavaş yavaş bitirme yolundayız. İşte bugün bunun birisinin daha temelini atma konumuna geldik. Şimdiye kadar aynı okulu sabah ortaokul, öğlenden sonra ilkokul olarak  kullanarak durumu aşmaya çalışıyorduk. Öğrencilerimiz uykuda olması gereken saatlerde yollarda oluyorlar, akşam geç saatlerde okullarda oluyorlardı. 6-7 saat peş peşe derse girerek çokta verimli ve pedagojik olmayan bir eğitim verilmekteydi. Bu okulun yapılmasıyla hem öğrencilerimiz emsalleriyle aynı okulu paylaşacaklar, hem de normal eğitime kavuşarak öğrendiklerini hazmederek öğrenecekler ve bu da başarıyı olumlu manada etkileyecektir. Elbetteki başarının anahtarı sadece okul yapmaktan geçmez. Toplumca şehrimizin eğitime sahip çıkmasından geçer. Okullarımıza karşı aidiyet duygusundan geçer, öğrencisiyle, öğretmeniyle, velisiyle bir ve bütün olmak zorundayız. İlimize yeni 2 bin 400 öğretmen atandı. Bunlar ilimize ve bizlere hizmet için gelmekteler. Bunların huzurlu bir ortamda başarılı görev yapmaları için topyekun sahip çıkmamız gerekir. Onlara bizim kızımızmış, oğlumuzmuş gibi davranmamız gerekiyor. Zaten ilimizin misafirperverliğinden ve kadirşinaslığından hiçbir kuşkumuz yoktur. İlimizdeki eğitim hazırlıkları ufak tefek sorunlar dışında tamamlanmıştır. Okullarımızın tamiri yapılmış, boyatılmış, sıraların ve diğer aksanların revizyonu yapılmış, kitaplar masaların üzerinde, öğretmenler atanmış, kömürler alınmış, temel eğitim taşıma ihaleleri bitirilmiş, inşallah çok yakında İş-Kur aracılığıyla da okulların hizmetli eksikliği giderildiğinde huzurlu ve sorunsuz bir eğitim yapma çabasındayız” dedi.

 Yapılan konuşmaların ardından Cumhuriyet İlkokulu´nun temeli atıldı. Törene Vali Musa Işın, Vali Yardımcısı Sedat İnci, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, kurum müdürleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.