AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Osmanlı Eğitim Sistemi İle Enderun ve Harem” Konferansı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Kitap Kumbaram” fuarı etkinlikleri çerçevesinde, Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu “Osmanlı Eğitim Sistemi ile Enderun ve Harem” konulu bir konferans verdi.
“Osmanlı Eğitim Sistemi İle Enderun ve Harem” Konferansı

Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Bekir Taşdan ve Yakup Turan, Şube Müdürleri M. Sıddık Gülçin ve Murat Vehbi Demircan, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Konferansa konuşmacı olarak katılan Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı eğitim sistemini ve Osmanlı padişahlarının hayatlarından örnekler vererek anlattı.

 

Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, “Televizyonda Hürrem Sultan’ı elinde zehir şişesiyle dolaşan bir kadın olarak gösteriyorlar. Ama 700 yıl hüküm sürmüş Osmanlı’da zehirlenerek ölen bir devlet büyüğümüz yoktur. Aksine Hürrem Sultan Kur´an-ı Kerim’de adı geçen 3 şehirde Medine, Mekke ve Kudüs’e büyük hizmetler yapmıştır. Mekke’ye ilk su getiren ve Edirne’yi çeşmelerle donatan kadındır. Hürrem Sultan genç yaşta ölen oğlu Cihangir adına cami yaptırmıştır. Onlarınki film bizimki ise ilim” dedi.

 

Osmanlı mimarisinin bugünle karşılaştırıldığı zaman ne kadar ileri noktalarda olduğuna değinen Bahadıroğlu, Mimar Sinan gibi büyük mimarların dünyaya eşsiz eserler bıraktığını hatırlatarak, “Eski mimarlar harca besmele katıyordu, şimdiki mimarlar ise hile ve hurda katıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Konferans sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Bahadıroğlu’na plaket takdim etti. Yazar Bahadıroğlu okurlarına kitaplarını imzaladı.

8220Osmanlı Eğitim Sistemi İle Enderun ve Harem8221 Konferansı 8220Osmanlı Eğitim Sistemi İle Enderun ve Harem8221 Konferansı 8220Osmanlı Eğitim Sistemi İle Enderun ve Harem8221 Konferansı 8220Osmanlı Eğitim Sistemi İle Enderun ve Harem8221 Konferansı 8220Osmanlı Eğitim Sistemi İle Enderun ve Harem8221 Konferansı 8220Osmanlı Eğitim Sistemi İle Enderun ve Harem8221 Konferansı

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.