AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Özel Eğitimin Güçlendirilmesi” Projesi

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Özel Eğitimin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında Ağrı’da il bilgilendirme toplantısı yapıldı.
“Özel Eğitimin Güçlendirilmesi” Projesi

Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen il bilgilendirme toplantısına, Vali Yardımcısı Mehmet Gökhan Zengin, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, MEB Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme Değerlendirme Grup Başkanı Dr. Mehmet Ata Öztürk, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bekir Taşdan, Şube Müdürü Nevzat Kaya, Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Ekip Lideri Judith Cameron, okul müdürleri, öğretmenler, veliler, öğrenciler, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.


Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, bütünleştirme, bireysel farklılıkları ne olursa olsun bütün bireylerin kabul ve saygı görmesi anlamına geldiğini söyledi.

 

Eğitimde bütünleştirme, bütün çocukların ihtiyaçlarına en iyi cevap veren eğitime erişebilmesini gerektiğini belirten Başak, “Bu da öğrencilerin okul ortamına değil, okul ortamının öğrencilere yönelik düzenlenmesiyle mümkün olmaktadır. Özel Eğitimi Güçlendirme Projesi kapsamında Pilot okulumuz olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Gazi Ortaokulu’ndan başlayarak ilimiz genelinde bütünleştirme eğitimi ile ilgili tanıtıma ve farkındalık arttırmaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Amacımız bireysel farklılığı ne olursa olsun bütün bireylerin eğitim imkânlarından faydalanarak toplumla bütünleşmesini ve üretken bireyler olmasını sağlamaktır. Bunun gerçekleşebilmesi için de öncelikle toplumumuzdaki bireylerin bütünleştirme eğitimi hakkında farkındalık kazanmasını sağlamamız gerekiyor. İşte tam da bu noktada bulunduğumuz yer bu farkındalık için inanılmaz derecede önem arz ediyor. Bireysel bir farklılığa sahip olsun ya da olmasın toplumumuzdaki her bireye bütünleştirme anlamında birçok sorumluluk düşüyor. Unutmayalım ki bireysel bir farklılığa sahip olan bireyleri anlamak ya da onlara hayatın her alanında destek olmak için bizim de onlar gibi olmamız ya da bireysel farklılığa sahip bir yakınımız olması gerekmiyor. O yüzden bu toplantının farkındalık yaratma anlamında çok büyük bir adım olacağını düşünüyorum. İlimiz genelinde yapılan çalışmalarla da bu adımın devamı gelecek ve şüphesiz toplumumuz bireysel farklılıklara saygı duyarak onlarla iç içe yaşamayı öğrenecektir” dedi.


İl genelinde kaynaştırma öğrencisi bulunan bütün öğretmenlere eğitim verildiğini ifade eden Başak, “Ayrıca her ilçede 23’er kişilik ekipler oluşturulmuş ve 20 saatlik kaynaştırma, diğer adıyla bütünleştirme eğitimi verildi. Üniversitemizle birlikte "Engelsiz Ağrı" projemiz devam etmekte ve bu kapsamda 5 bin 500 öğrencimize engellilik üzerine konferans verilmekte ve aileler bilgilendirilmektedir. İl merkezinde 4 öğrencimize evde eğitim imkanı sunulmaktadır. İl olarak özel eğitime ihtiyaç duyan bütün bireylere yönelik her türlü eğitim çalışmamız devam etmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olmamalı ve özel eğitim olmadan çağdaş eğitimin olmayacağına hepimiz inanmalı ve buna göre hareket etmek zorundayız. Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılından itibaren tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaşatmak ve otizmli bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla 2 Nisan tarihinin, ´Dünya Otizm Farkındalık Günü´ olarak ilan edildiğini hatırlatmak istedim. Bakanlığımız ve proje temsilcilerinin de böyle anlamlı bir günde Özel Eğitimin Güçlendirilmesi proje toplantısını Ağrı´da yapılmış olmasında da memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim” diye konuştu


Konuşma sonrası Ağrı Vali Yardımcısı Mehmet Gökhan Zengin ve İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak tarafından projede yer alan öğretmenlere çiçek ve formatörlük sertifikası verildi. MEB Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme Değerlendirme Grup Başkanı Mehmet Ata Öztürk tarafından yaşam kalitesi, engelli bireylerin haklarına yönelik bildirge ve bütünleştirmede bazı prensipler konularında bilgi verirken, Eğitim Rehberlik Hizmetleri Ekip Lideri Judith Cameron, projenin amacını ve önemini anlattı. Soru cevapların ardından il bilgilendirme toplantısı sona erdi.

 

 8220Özel Eğitimin Güçlendirilmesi8221 Projesi 8220Özel Eğitimin Güçlendirilmesi8221 Projesi 8220Özel Eğitimin Güçlendirilmesi8221 Projesi 8220Özel Eğitimin Güçlendirilmesi8221 Projesi 8220Özel Eğitimin Güçlendirilmesi8221 Projesi

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.