AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Proje Değerlendirme Toplantısı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 7 projenin değerlendirme toplantısı yapıldı.
Proje Değerlendirme Toplantısı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Ayda Bir Nefes, Değerler Eğitimi, Kendimi Gerçekleştiriyorum, Yarın Sizdeyiz, SBS ve YGS’de Başarıya Adım Adım, Masallarla Büyüyoruz ve Her Anne Bir Okul” projelerinin değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak başkanlığında Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan toplantıya AR-GE’den sorumlu Şube Müdürü İshak Hasanoğlu ile Başarı İzleme ve Değerlendirme Ekibi katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, ‘Ayda Bir Nefes’ projesinin özellikle köylerimizde birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda görev yapan öğretmenlerimizle bir araya gelerek milli eğitim müdürlüğümüz ile ilgili iş ve işlemleri yakından takip etmeleri ve güncel duyurulara erişmelerini sağlamak, bilgilendirme toplantıları yapmak, öğretmenlerimizin motivasyonu açısından önemli bir yer tutacağını söyledi.

 

Başak, bireyi, aileyi, yaşadığımız toplumu ve dünyayı tehdit eden risk ve sorunların çözümünde, toplumsal yaşantımızın temel yapısını oluşturan milli, manevi, sosyal, ahlaki ve kültürel değerlerimizden olan saygı ve empati, özgüven, yardımlaşma ve dayanışma, hoşgörü ve sevgi, doğruluk ve adil olma, temizlik, vefa çalışkanlık, dürüstlük, sevgi, paylaşımcı olma gibi değerlerimizi amaçlayan “Değerler Eğitimi” projenin temel eğitim kurumlarında Kasım ayında temizlik, Mart ayında saygı ve empati, Aralık aylarında doğruluk ve adil olma, Nisan ayında yardımlaşma ve dayanışma, Ocak aylarında sevgi ve hoşgörü, Mayıs aylarında özgüven, ortaöğretim kurumlarında Kasım ayında doğruluk ve adil olma, Mart ayında yardımlaşma ve dayanışma, Aralık ayında sevgi ve hoşgörü, Nisan ayında özgüven, Ocak ayında saygı ve empati, Mayıs ayında vefa gibi değerler uygulanacaktır” dedi.

 

“Kendimi Gerçekleştiriyorum” projesiyle Ağrı il ve ilçelerindeki ilk ve ortaöğretim kurumlarının bütün sınıf düzeylerinde tespit edilen ihtiyaçları doğrultusunda eğitsel, sosyal ve psikolojik destek amaçlı olarak gruplar halinde okul rehber öğretmenlerini aktif kılarak hem veliye hem öğrenciye eğitim verilmesi amaçlandığını ifade eden Başak, “Masallarla Büyüyoruz” projesinde masallar muhtevası itibariyle özellikle çocuğun dünyasına hitap eden bir edebi tür olduğundan Ağrı ili ve ilçeleri genelinde İlkokul 1. 2. 3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin bilişsel, duyuşsal, problem çözme ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirme, kitap okumaktan zevk alma, kitaplardan birtakım bilgileri öğrenme, farklı konulara ilgi duyma, gerçek yaşam ile hayal dünyası arasında anlamlı bağlantılar kurma gibi pek çok kazanıma hizmet etme fikrinden hareketle bu etkinlik planlandı. Aynı zamanda öğrencilerimizde okuma alışkanlığı kazandırmada etkili olacağı düşünülmüştür” diye konuştu.

 

Başak, “Öğretmen-öğrenci-veli arasındaki iletişimi güçlendirmek ve önyargıları kaldırmak. Özellikle kız çocuklarının okula devamını sağlamak, öğrencilere okulu sevdirmenin amaçlandığı “Yarın Sizdeyiz” projesiyle okul müdürü başkanlığındaki proje takip ekibinin yapacağı plan doğrultusunda; ailenin çalışma koşulları göz önünde bulundurularak öğrencilerin evleri ziyaret ediliyor ve aile ile ilgili iyi diyalog geliştiriliyor” dedi.

 

“SBS ve YGS’de Başarıya Adım Adım” projenin ilimiz Temel Eğitim ve Ortaöğretim sınıflarında SBS, YGS ve LYS’ye katılan öğrencilerimizin üst düzeyde başarılı olmaları, mezun öğrencilerimizin sınavla öğrenci alan Ortaöğretim ve Yükseköğretim kurumlarına en üst düzeyde yerleştirilmelerini kaydeden Başak, "İlimiz bünyesinde yer alan ortaöğretim kurumlarına geçiş yapan mezun öğrencilerin SBS ve YGS ülke sıralamasında derecesini her geçen yıl artırmak amaçlanmaktadır.”

 

Yeni başlatılan “Her Anne Bir Okul” projesi hakkında bilgi veren Başak, “Okullarımızda eğitim gören öğrencilerimizden birçoğunun okuma alışkanlığının olmadığını düşünmekteyiz. Rol model olarak anneyi alan çocuklar da okuma alışkanlığı kazanmakta zorlanmaktadırlar. Aynı zamanda çağın gelişmelerini takip edemeyen hanımlar çocuk eğitimi konusunda eksik kalmaktadırlar. Bu çerçevede yapılacak plan dahilinde hanımların kitap okuyarak ve uzmanlarla görüşerek çocuk eğitimi konusunda bilinçlenmesi için okullara yönlendirilmeleri gerektiğini düşünmekteyiz. Kullanılacak yöntemle hanımların okula çekileceği amacındayız. Bu projede evinde çamaşır makinesi olmayan annelere öncelik tanınacak ve annelerin proje merkezine gelmeleri sağlanacak. Okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretimi yapılacak. Aynı zamanda ihtiyaç dahilinde gönüllü hekimler aracılığı ile periyodik aralıklarla sağlık konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak ve muayene hizmeti verilecektir. R.A.M.´dan gelecek gönüllü öğretmenler tarafından annelerimize yönelik Aile Eğitim Seminerleri, Çocuk Bakımı, Anne Baba Rolleri, Aile içi iletişim, Çocuk gelişimi ve eğitimi konularında eğitimler düzenlenecektir. Evrensel Gençlik Derneğince psikolog ve sosyolog desteği sağlanacaktır. Proje merkezine gelen annelerin çocukları da annelerin proje merkezinde bulundukları zaman dilimi içerisinde anasınıfındaki eğitim ve etkinliklere dahil edilecektir” şeklinde konuştu.

 Proje Değerlendirme Toplantısı Proje Değerlendirme Toplantısı Proje Değerlendirme Toplantısı Proje Değerlendirme Toplantısı 

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.