AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulu´nun Açılışı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde şehit olan Vefa Çelik’in adının verildiği ilköğretim okulu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından açıldı.
Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulu´nun Açılışı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ´´Sadece Ağrı ile ilgili bu yıl eğitim kurumları için tahsis ettiğimiz ödenek üniversite dışında 30 milyona yakın. Üniversiteyi de dahil ederseniz 50 milyon civarında" dedi.

 

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde şehit olan Vefa Çelik’in adının verildiği ilköğretim okulu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından açıldı.

 

Okul açılışına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Mehmet Tekinarslan, Ak Parti Ağrı Milletvekilleri Fatma Salman Kotan, Ekrem Çelebi ve Mehmet Kerim Yıldız, Belediye Başkanı Hasan Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, kurum müdürleri, şehidin ailesi ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Törenin açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, ´´Okulumuz 4 bin metre kare alan üzerinde 24 derslikli bir ilköğretim okulu olarak hizmet görmektedir. Diyarbakır ili Silvan ilçesinde vatani görevini yaparken 14 Temmuz 2011 tarihinde şehit olan ilimize bağlı Hamur ilçesi doğumlu Vefa Çelik ismini bu okulumuza vererek yaşatmak istedik. 6 ilkokul 18 ortaokul toplam 24 bölümden oluşan ve aktif olarak ta kullanılmakta olan derslik başına 35 öğrenci düşen bu okulumuzda da her türlü eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlanmış bulunmaktadır. Okulumuzun ilkokul bölümünde 142, ortaokul bölümünde 706 toplam 848 öğrencimiz eğitim görmektedir. Okulumuza bir müdür, 2 müdür yardımcısı 26 öğretmen, 13’ü İŞ-KUR kapsamında olmak üzere toplam 14 hizmetli personel görev yapmaktadır´” dedi.

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ise "Hayırlı bir hizmetin açılışını gerçekleştirdiklerini” söyledi.

 

Bu vesileyle şehitlere Allah´tan rahmet dileyen Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: "Ailelerine sabır metanet diliyorum. Bütün milletimizin başı sağolsun diyorum. Burada şehidimizin ailesi de yanımızda. Özellikle aileyi tebrik etmek istiyorum. Kendilerinden özellikle milletvekili arkadaşlarımız ´Bizden ne istersiniz, ne yapmamızı istersiniz´ diye sorduğunda, ´oğlumuzun, şehidimizin adıyla bir eğitim kurumu olsun´ diye kendileri talep etmişler. Bu güzel taleplerinden dolayı özellikle tebrik etmek istiyorum. Bunu da bugün gerçekleştirmiş bulunuyoruz, bunun mutluluğunu yaşıyoruz."

 

Bir ülkenin, bir yörenin gelişmesinin insanla olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: "Doğal kaynaklar, sermaye, diğer birtakım unsurlar hepsi ikinci derecede önemlidir. Birinci derecede önemli kaynağımız, sermayemiz, insanımızdır. Ağrı´da bu genç nüfusu iyi eğitebilirsek, donanımlı yetiştirebilirsek, gelecekte hem kendilerine hem ailelerine hem Ağrı´ya hem ülkemize çok büyük, çok güzel hizmetler edeceklerdir. Şurada gördüğümüz pırıl pırıl çocuklarımız, kızlarımız, gelecekte kimisi doktor olacak kimisi öğretmen kimisi hakim kimisi başka mesleklerde kendilerini geliştirecekler. İftihar edeceğiz onlarla ve ülkemize de hizmet edeceklerdir inşallah."

 

-"AĞRI´DA EĞİTİM KURUMLARI İÇİN TAHSİS EDİLEN ÖDENEK 50 MİLYON CİVARINDA"-

 

Bakan Yılmaz, açılışını yaptıkları okulun derslikleri, fiziki koşullarının çok güzel olduğunu ifade ederek, "Asıl burayı dolduracak olan, asıl bu binaya anlam katacak olan öğretmenlerimizin çabaları. Ben onların çok önemli olduğunu biliyorum. Kendi hayatımdan biliyorum. Birçok insanın hayatından biliyoruz. Öğretmenlerimiz inşallah ellerinden gelen tüm gayretle normal mesainin çok ötesinde bir anlayışla bu kutsal vazifelerini gerçekleştirecekler" dedi.

 

Hükümet olarak eğitime büyük önem verdiklerine işaret eden Yılmaz, "Sadece Ağrı ile ilgili bu yıl eğitim kurumları için tahsis ettiğimiz ödenek üniversite dışında 30 milyona yakın. Üniversiteyi de dahil ederseniz 50 milyon civarında. Hayırsever destekleri ve diğer birtakım çalışmalarla bu daha üst noktalara çıkıyor. Buna daha da devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Bakan Yılmaz, yeni eğitim sisteminin artık çok daha demokratik, daha esnek, daha hedefe odaklı bir eğitim sistemi olduğunu, bu sistemin bir taraftan da halkın taleplerine çok daha duyarlı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Gerek Kur´an-ı Kerim´in öğretilmesi gerek Peygamber efendimizin hayatıyla ilgili artık seçmeli ders imkanı geldi. Yine vatandaşımız talep ettiği takdirde seçmeli ders olarak Kürtçe gibi kullanılan diller, anadillerde aynı şekilde eğitim sistemimizin bir parçası haline geldi. Bütün bunları biz 10 sene önce hayal dahi edemezdik. Çok şükür ülkemiz bu noktalara geldi. Bundan sonra daha da iyi noktalara gidecek."

 

Şehit Vefa Çelik´in ailesiyle bir süre görüşen Yılmaz, beraberindekilerle okulun açılını yaptı. Sınıfları gezen Yılmaz, öğrencilere çeşitli armağanlar verdi, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı Şehit Er Vefa Çelik İlköğretim Okulunun Açılışı

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.