AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SOSYAL BİLİMLER LİSESİ VE PANSİYONUNUN TEMELİ ATILDI

İlimizde 24 derslikli Sosyal Bilimler Lisesi ile 200 kişilik pansiyon inşaatının temeli atıldı.  
SOSYAL BİLİMLER LİSESİ VE PANSİYONUNUN TEMELİ ATILDI

Fırat Mahallesi’nde Vali Musa Işın’ın katılımıyla 24 derslikli Sosyal Bilimler Lisesi ile 200 kişilik pansiyon inşaatının temeli atıldı. Temel atma törenine Vali Musa Işın’ın yanı sıra vali yardımcıları Taner Tengir ve Sedat İnci, İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Sel, Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Veysel Topkaya ile kamu kurum ve kuruluş amirleri katıldı.

 Ağrı’da yaptıkları okul inşatlarının bitmesiyle derslik başına öğrenci sayısının 24’e düşeceğini belirten Vali Musa Işın, “Ağrı’da 40’a yakın okul inşaatı devam ediyor. Bu okullarımız bittiği takdirde derslik başına öğrenci sayısı 24´e düşecektir. Bugün batıya ya da Anadolu´nun herhangi bir şehrine gittiğiniz zaman buradan daha farklı bir eğitim inşaatı ve yatırımı ile karşılaşmazsınız. Ağrı´da devam eden milli eğitim yatırımları birçok ilimizde bulunmamaktadır. İsteyen veli çocuğunu kabiliyetine ve niteliğine göre istediği okula gönderme şansına sahip olacaktır. Bu sene ve geçmişten devam eden yatırımların ilimizdeki toplam maliyeti bugün 3 katrilyona yakın maliyet arz etmektedir. Gidin Anadolu´da Ağrı ölçeğinde herhangi bir kente sorun burada yapılan yatırımların yarısını bulamazsınız. Zaman zaman vatandaşlarımız ile görüştüğümüzde ´efendim Ağrı´ya ne yapılmış ki´ bunu söyleyen insanlara özel araba tutup ilçemizde ve ilimizde yapılan yatırımları tek tek göstermemizde fayda var. Vatandaşımıza hiçbir zaman yalan söylemedik, söylemeyeceğiz. Doğru olan ne ise onu söylüyoruz. Büyük hizmetler ve yatırımlar yapılmaktadır. Ama bunları bugüne kadar anlatma imkanını ya elde edememişiz ya da iyi anlatamamışız” dedi.

 Her türlü çirkinlik ve yanlışlıktan insanları ve özellikle gençleri korumak zorunda olduklarını vurgulayan Vali Işın, “Memleketimize hizmet bizim sevdamızdır. Biz halkımızı seviyoruz. Halkımızın eğitim seviyesini yükseltmeye çalışıyoruz. Her şartta ve her imkanda buradaki hizmetlerimizi devam ettireceğiz. Gençlerimizin muhafazası konusunda da sizlerden ricada bulunuyorum. Gençlerimize sahip çıkalım. Onları yanlışa sevk ettirmeyelim. Kötü insanların emellerine alet etmeyelim. Gençlerimizi yaşatalım, eğitelim ve iş güç sahibi yapalım. Devletimiz güçlü ve zengindir. Her türlü imkana sahiptir. Herkese sağlık hizmeti, eğitim hizmeti, iş ve aş verme imkanına ve okutma imkanına sahiptir. Biz gençlerimizi yanlış yerlere sevk edecek insanların eline ve kucağına düşürmekten onları muhafaza etmek durumundayız. Hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir” şeklinde konuştu.

 İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun ise, “İlimizde 2014-2015 Eğitim öğretim yılında faaliyete geçen sosyal bilimler lisesinin hazırlık sınıfında 120 öğrencimiz eğitim görmüş  ve burada eğitim gören öğrencilerimizin tamamı bir üst sınıfa geçmişlerdir. Bugün temelini attığımız 24 derslikli Sosyal Bilimler Lisesi ve bu liseye ait 200 kişilik pansiyon binamız tamamlanıp faaliyete geçtiğinde öğrencilerimizi buraya nakil edileceğiz. 24 derslikli sosyal bilimler lisesi ve 200 kişilik pansiyon binamızın sözleşme bedeli 6 milyon 317 TL olup bittiğinde 600 öğrencimize eğitim imkanı sağlayacaktır. İlimizde her geçen yıl okul sayısı ve farklılığı artmaktadır.  Ayrıca  valiliğimizin teklifleriyle özel yetenekli çocuklarımızın ufkunu daha da geliştirme adına bilim sanat merkezi açma çalışmalarımız da tüm hızıyla devam etmektedir.  Bugün itibariyle biri TOKİ tarafından, biri Ankara Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ve iki tanesi de hayırseverlerimizce olmak üzere toplam 75 okulun yapımı çeşitli mahallelerde devam etmektedir. Bütün bu yatırımlarımız bittiği zaman ilimizde toplam 920 derslik ve 3 bin 200 kişilik öğrenci yurdu teslim edilmiş olacaktır. Bu okullarımızın tamamlanmasıyla hızlı nüfus artışına sahip olan ilimiz, eğitim öğretim bakımından rahatlatılacaktır”dedi.

 Yapılan konuşmaların ardından kurban kesilip, dualar edildi. Ardından Vali Işın ile protokol üyeleri butona basarak 24 derslikli Sosyal Bilimler Lisesi ile 200 kişilik pansiyon inşaatının temeline ilk harcı attı.

 Recep ÇİRİK; Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.