AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de Mesleki Ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Toplantısı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği METEK Projesi, Kariyer ve Tanıtım Günü Toplantısını Ağrı’da yaptı.
Türkiye’de Mesleki Ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Toplantısı

Mesleki eğitime uygulanabilir, ölçülebilir, sürdürülebilir bir ulusal kalite güvence sistemi getirmeyi hedefleyen proje, Ağrı’nın da içinde bulunduğu 21 pilot ilde uygulanacak.

 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi (METEK) Ağrı Kariyer ve Tanıtım Günü toplantısını gerçekleştirdi. Büyük ilgi gösterilen toplantıya yaklaşık 200 kişi katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen proje, iki yıl sürecek ve 21 pilot ilde uygulanacak. Toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu, METEK Projesi yürütücüleri projeye ilişkin bilgi verirken, iş dünyasından temsilciler de, mesleki eğitimden beklentilerine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

 

Özel bir restoranda yapılan toplantıya Vali Dr. Mehmet Tekinarslan, Vali Yardımcısı Rasim Belge, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Grup Başkanı Şennur Çetin, Milli Eğitim Bakanlığı METEK Projesi Eş Koordinatörü Abdülkadir Yıldız, METEK Takım Lideri David Hardy, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Bayram Akbaş, Ağrı İş Kur İl Müdürü Samet Yıldız, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erat ile meslek liselerinin yöneticileri ve öğretmenleriyle, iş dünyasından temsilciler katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, “Mesleki eğitimde başarılı olmak için işçi ve işveren temsilcileri, meslek kuruluşları, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere, mesleki eğitimin bütün aktörlerinin işbirliği içerisinde olması gerekmektedir. Başarının anahtarı işbirliğinin sürekli ve başarılı şekilde yapılmasıdır” dedi.

 

Çocukların meslek seçiminde ve kariyer planlamalarında aile bireylerinin de bilgilendirilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Başak, “Çocuklarımızın meslek seçiminde kendi kararlarını verebilmelerinde onlara yardımcı olmalıyız. ‘Sen bu mesleği seçmelisin’ devri kapanmıştır. Onun yerini ‘Sen ne olmak istersin, sana nasıl yardımcı oluruz’ demek için iş hayatının bütün aktörleri el ele vermeliyiz. Çocuklarımızın kendi kararlarını verebilecek ve sorumluluklarını üstlenecek şekilde yetiştirmeliyiz. Onların yerine düşünebildiğimiz değil, hepimiz için düşünebilecek ve çalışabilecek bireylerin yetiştirildiği bir çağdayız. Mesleki eğitimin kalitesi ve etkinliğinin artırılması için METEK Projesi bütün tarafları bir araya getirip, birleştirmek suretiyle önemli bir imkan sunmaktadır.”

 

Vali Yardımcısı Rasim Belge ise, Ağrı iline ilişkin istatistik veriler sundu ve istihdam konusunda yaptıkları çalışmalardan örnekler aktardı. Belge, önümüzdeki iki yıl boyunca Ağrı İli Mesleki Eğitim Eylem Planı’nı uygulayacaklarını da belirtti.

 

Daha sonra konuşan MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Grup Başkanı Şennur Çetin de konuşmasında; METEK Projesi’nin mesleki eğitime uygulanabilir, ölçülebilir ve sürdürülebilir bir ulusal kalite güvence sistemi getirmeyi hedeflediğini vurguladı.

 

Bu hedefe ulaşmada da eğitim ve iş dünyasının tüm unsurlarının ihtiyaçlarının dikkate alınacağını, bu kesimlerin görüşlerinin de kalite güvence sistemine yansıtılacağını belirtti.

 

Çetin, proje kapsamında Ulusal Kalite Güvencesi Sistemi ve Merkezi’ni kurmak için bir Strateji Çalışma Grubu oluşturulduğunu, bu grubun kamu, meslek kuruluşları, işçi ve işveren organizasyonlarıyla bağlantılı olduğunu da aktardı.

 

Şennur Çetin, kalitenin asıl çıktısının, mesleki eğitim alan mezunların istihdam edilme oranı ve çalışacakları işlerin niteliğiyle anlaşılacağının da altını çizdi. Kariyer rehberliğinin de bu anlamda çok önemli bir işlevi olduğunu vurguladı.

 

Program sonunda bir konuşma yapan Vali Mehmet Tekinarslan ise, ”Çok sayıda insanın eğitime ihtiyacı var. Eğitimin belgelendirilmesi gerekiyor ve bu belgelendirilmenin de uluslararası kabul görmesi gerekiyor. Mevcut büyüme oranlarımızı Türkiye son 10 yılda büyüdüğünü görüyoruz. Bu genç iş gücünün uluslararası piyasalarda da nitelikli olarak iyi bir şekilde istihdam edilebilmesi son derece önemlidir. Bunun için de bugün bir başlangıç günüdür inşallah önümüzdeki dönemde yaygın nitelikli, gerçekçi mesleki eğitimi hem Türkiye İş Kurumu hem de milli eğitimimizle birlikte yürüteceğiz. Bunun için de yerel kaynak var imkan var ve talepte var, Bizim için önemli olan sonucun kendisidir. Yoksa kağıda dökülmüş raporlar değildir. Bu gibi projeler başlangıçtır. İnşallah önümüzdeki günlerde çok daha etkili proje çalışmalarında da bulunacağız” şeklinde konuştu.

 

Kariyer ve Tanıtım Günü toplantısının öğleden sonra gerçekleştirilecek bölümünde ise öğrenciler, veliler ve rehber öğretmenlerle Prof. Recep Varçın tarafından bir kariyer çalışması yapılacak.

Türkiye8217de Mesleki Ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Toplantısı Türkiye8217de Mesleki Ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Toplantısı Türkiye8217de Mesleki Ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Toplantısı Türkiye8217de Mesleki Ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Toplantısı Türkiye8217de Mesleki Ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Toplantısı Türkiye8217de Mesleki Ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Toplantısı

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.