AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Veliler Okulda Konuk Ediliyor

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak köyünde bulunan Konukevi açılışını gerçekleştirdi.
Veliler Okulda Konuk Ediliyor

İl Milli Eğitim Müdürü Başak: "Velilerin duydukları bütün kaygı ve korkularının gereksiz olduğunu gözleriyle görmelerini sağlamak istiyoruz"

 

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak köyünde bulunan Yatılı Bölge Ortaokulu tarafından hazırlanan “Yarın Bizdesiniz” eğitim kampanyası kapsamında yapılan Konukevi açılışını gerçekleştirdi.

 

Açılışa Doğubayazıt Kaymakamı Nurettin Dayan, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Belediye Başkan Vekili Ekrem Müftüoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Aygem, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Bilen, mesleki kuruluşlar, kamu kuruluşlar müdürü, muhtarlar ve çok sayıda köy halkı katıldı.

 

VELİ AYAĞI EĞİTİM ÖĞRETİM FAALİYETLERİNE ORTAK EDİLECEK

 

Törende, açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, bu projeyle öğrenci velilerinin okul ile ilgili duydukları bütün kaygı ve korkularının gereksiz olduğunu gözleriyle görmelerini sağlamak istediklerini söyledi. Eğitim paydaşlarından biri olan veli ayağını eğitim öğretim faaliyetlerine ortak edilerek öğrencilerin velileri tarafından desteklendiğini öğrencilere inandırmak olduğunu belirten Başak, "Öğrencilerin velilerin kontrolü dışında, okulda oldukları zaman diliminde eğitim öğretim faaliyetleri dışında herhangi bir faaliyetlerinin olmadığını, olumsuz sayılabilecek herhangi bir yaşantılarının olmadığını görmelerini sağlamak amaçlanmaktadır" dedi.

 

VELİLER KAYGI VE KORKULARINI GİDERMEK AMACINDAYIZ

 

Okul bünyesinde içinde 6 kişilik yatak bulunan, tuvaleti, banyosu, mutfağı, oturma salonu, tv olan iyi bir otelin oda standardı formatında yapılan konuk evi ile okulun eğitim bölgesine bağlı ortalama 20 köydeki öğrenci velilerini okulda bir gece sırayla misafir edileceğini ifade eden Başak, "Velileri, okuldaki 24 saatlik eğitim öğretim faaliyetlerine ortak etmek, yatılı bölge okullarıyla ilgili kaygılarını ortadan kaldırarak ya da en düşük seviyeye çekerek çocuklarının eğitim öğretime devam etmelerini sağlamak istiyoruz. Halen devamsız olan öğrenci velilerini okulda misafir ederek çocuklarını okula kazandıracağız. Okulun misafirhanesinde kalan öğrenci, velilerin köylerine döndüklerinde yaşadıkları 1 günlük olumlu anı ve gözlemlerini köylerindeki çocuklarını göndermeyen diğer köylülerle paylaşmalarını sağlayarak bütün köylerde eğitime olan güven ve inancı artırıp öğrencilerin okula devamını sağlamak, hatta ortaokuldan sonra lise ve üniversiteye çocuklarını gönderme konusundaki kaygı ve korkularını gidermek amacımızdır” diye konuştu.

 

Doğubayazıt Kaymakamı Nurettin Dayan ise, konuk evinin, özellikle köylerde çocuklarını yatılı okullara göndermekten endişe eden ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarını okula göndermeleri ve nasıl bir ortamda eğitim aldıklarını kendi gözleriyle görmeleri için yapıldığını söyledi.

 

KONUK VELİLER MİSAFİRLERE ÇAY İKRAM ETTİ

 

Konuşmalarının ardından öğrenciler şiir okudu, okul korosu birbirinden güzel türküler seslendirdi. Daha sonra açılış kurdelesini Doğubayazıt Kaymakamı Nurettin Dayan ile İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak kesti. Konuk evinde, Bardaklı köyünde oturan ve Yatılı Bölge Ortaokulu´nda okuyan çocuklarının nasıl bir ortamda eğitim aldıklarını görmek için konuk evine kalmaya gelen Davut İlter ve eşi Perihan İlter ailesine misafir oldu. Misafirlerine çay ikramında bulunan İlter ailesi, projeden memnun olduklarını dile getirdi.

Veliler Okulda Konuk Ediliyor Veliler Okulda Konuk Ediliyor Veliler Okulda Konuk Ediliyor Veliler Okulda Konuk Ediliyor Veliler Okulda Konuk Ediliyor Veliler Okulda Konuk Ediliyor

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.