AĞRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yeni Türkiye Ufku” Konulu Bir Konferans

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Kitap Kumbaram” fuarı etkinlikler çerçevesinde, Yazar Prof. Dr. Mümtaz´er Türköne “Yeni Türkiye Ufku” konulu bir konferans verdi.
“Yeni Türkiye Ufku” Konulu Bir Konferans

Halk Eğitim Merkezi salonunda verilen konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, araştırmacı-yazar Prof. Dr. Mümtaz’er Türköne, milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri, kurum amirleri, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Konferansta yaptığı konuşmada ülkenin tarihi gelişimine değinen araştırmacı-yazar Prof. Dr. Mümtaz’er Tüköne, biz balkanları birlikte kaybettik. Bu bizim birlikte yaşadığımız bir felaketti. Bir tarih yapılıyor ve bu birlikte yapılıyor. Hepimizin hayatını belirleyen tarih bu şekilde meydan geldi. Bu olay benim kişiliğimde balkan savaşının etkilerini bıraktığını söyledi.

 

Bu topraklarda yaşamak, hiç kolay olmadığını ve tarihin hiçbir döneminde kolay olmadığını belirten Türköne, “Bu topraklarda yaşayanlar, hiçbir zaman gündelik telaşın üstüne çıkmamışlar. Acaba yarın ne yiyeceğiz ne içeceğiz telaşı var. Bu yüzden türkülerimizde bile ağıt hüzün ve keder var. Yani hüzünlü bir toplumuz. Günümüzde insanları birbirine düşürerek iktidar arayan bir zemin yok artık. Biz eğer yüzyıl öncesinin ayak izlerini taşıyorsak yüzyıl sonra da bizim bugün aldığımız kararların izlerini taşıyacaklar. Bu yüzden gelecek ufku varsa bunu biz belirleyeceğiz.”

 

Türköne, asker siyasetin içine girdiği zaman ortada olumlu hiçbir şey kalmaz. Ancak biz bunları geride bıraktık artık. Düşmanlık yerine bu topraklarda birlikte yaşama ve kardeşlik hakim olduğunu vurguladı.

 

Devletin öncelikli görevi vatandaşın onurunu korumak olduğunu kaydeden Türköne, “Geçmişte nasıl ki başarılara imza attıysak gelecekte de öyle olmalıdır. Bizim belirleyeceğimiz bir gelecek geçmişte nasıl ki bir kader birliği ile olduysa bugünde aynı şekilde olmalıdır. Kader birliği dışında başka bir alternatifimiz yok. Bunun şartları nedir en başta bunu belirleyelim. Herkesin eşit şartlarda onurlu vatandaşlar olarak sağlanması. Devletin görevi bunu sağlamak. Yani devletin öncelikli görevi vatandaşın onurunu korumaktır. Alman anayasasında böyledir ilk madde devlet vatandaşın onurunu koruyacaktır. Ondan sonra geçmişte yaşadığımız felaketleri ve kazandığımız her şeyi nasıl birlikte kazandıysak gelecekte de birlikte kazanacağız. Ortaklık ve kader birliği dediğimiz şey, bizim yaşadığımız tarihte ve yaşayacağımız gelecekle kendiliğinden şekillenir. Bu ülkenin böyle bir geleceği var dünyanın da bir geleceği var” dedi.

 

Daha sonra Konferansa katılanların sorularını cevaplayan Türköne, yoğun ilgiden dolayı herkese teşekkür etti. Program sonunda Konferans sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Türköne’ye plaket takdim etti.

8220Yeni Türkiye Ufku8221 Konulu Bir Konferans 8220Yeni Türkiye Ufku8221 Konulu Bir Konferans 8220Yeni Türkiye Ufku8221 Konulu Bir Konferans 8220Yeni Türkiye Ufku8221 Konulu Bir Konferans 8220Yeni Türkiye Ufku8221 Konulu Bir Konferans 8220Yeni Türkiye Ufku8221 Konulu Bir Konferans

Fırat Mah. Erzurum Cad. 934 Sk. Merkez AĞRI - 0(472) 280 94 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.